Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čína - lokality a destinace

Čínská lidová republika se rozkládá na 9,6 milionech čtverečních kilometrů a patří tak k největším zemím na světě. Žije zde více než dvacetina veškeré světové populace. Země sousedí se 14 státy a její pobřeží měří přes 20 tisíc kilometrů. Hlavním městem je Peking, který je domovem pro více než 14 milionů obyvatel.

Čínská lidová republika zaujímá značnou část asijského kontinentu a země je charakterizována velmi rozmanitou krajinou. Vzhledem k obrovské velikosti Číny je možné se v zemi setkat s nejrůznějšími typy krajin. Na severu a severozápadě se nacházejí převážně pouště, které zahrnují asi 20% pevniny. Na jihozápadě se zvedá mohutné pohoří Himálaj, kde najdeme nejvyšší horu světa, 8848 metrů vysoký Mount Everest. Západní část Číny pokrývá rozlehlá a skalnatá Tibetská náhorní plošina, jejíž průměrná výška dosahuje 4875 metrů. Je tak nejvýše položenou náhorní plošinou na světě. V Číně se nachází také druhé nejníže položené místo na Zemi, tzv. Turfanská proláklina rozkládající se 154 metrů pod hladinou moře. 

Střední Čínu pokrývá Centrální pohoří tvořené horami porostlými přírodními lesy, jež jsou významným útočištěm divoké zvěře. Na více než 52 tisících kilometrech čtverečních žije mnoho zvířecích druhů, z nichž některé jsou ohrožené. V 18 čínských provinciích se můžete setkat s lesy tvořenými bambusy. Tyto lesy tvořící pouhé 3 procenta z celkové plochy lesů jsou důležitým biotopem a cenným přírodním zdrojem.

Ve východní části země leží nížiny, oblast je hustě protkána velkými řekami, například řeka Jang-c´-ťiang tekoucí v délce 6380 kilometrů je třetí nejdelší řekou světa. Východní oblast je poměrně hustě osídlená a také intenzivně obhospodařovaná. Řidší osídlení se týká vyšších nadmořských výšek, jde asi o 65% rozlohy země. Pro severovýchod země jsou typické převážně jehličnaté lesy tvořené stálezelenými smrky, jedlemi a borovicemi, ale také opadavými modříny. Směrem na jih se pak lesy proměňují ve smíšené. V severovýchodní oblasti se rozkládají také rozsáhlé stepní pastviny sloužící pro zemědělství.

Na samotném jihu Číny naleznete tropické lesy, především tedy na ostrově Hainan a v kotlinách Yunnanu. U jihovýchodního pobřeží se vyskytují mokřady, které patří k nejrozmanitějším ekosystémům v Číně. Celkem se na území Číny rozkládá 12 milionů hektarů jezer, podobné množství bažin, močálů a pobřežních solných bažin. Jezera a záplavová říční údolí jsou důležitou zastávkou stěhovavého ptactva. Čína se může pochlubit nejrozmanitější faunou a flórou ze všech zemí rozkládajících se v mírném klimatickém pásu. Vyskytuje se zde na 30 tisíc rostlinných druhů, 500 druhů savců a 1200 druhů ptáků. 

V Číně žije asi 55 různých etnických menšin, z nichž každá má své vlastní zvyky, kroje a mnohdy i jazyk. Největší skupinou však jsou Hanové, kteří tvoří 93% čínského obyvatelstva. Úředním jazykem je standardní čínština, která má mnoho regionálních dialektů. Lidé z různých částí země si tak nemusí vůbec rozumět, ale mohou užívat stejné kaligrafické písmo. I když se Čína snaží jít s moderní dobou, co se týče společenského postavení mužů a žen, manželství a rodinného života, dodržují místní lidé dědictví minulosti, tradice a obyčeje. Také dodržují tradiční náboženství – konfucianismus, taoismus a buddhismus. 

V roce 1949 v zemi skončila občanská válka a tehdy vznikly dva samostatné státy, které mají slovo Čína ve svém názvu – pevninská Čínská lidová republika a ostrovní Čínská republika známá také jako Tchaj-wan. I když dnes již mohou zahraniční návštěvníci bez problémů Čínu navštívit, stále zůstává zemí záhadnou a z větší části neprobádanou. A turisty sem láká právě jakési tajemno, kterým je země obklopena. Podle Světové organizace cestovního ruchu WTO by se měla Čína do roku 2020 stát dokonce nejoblíbenější turistickou destinací na světě. 

Co může turistům tato asijská země nabídnout? Kromě nádherné přírody se pyšní také bohatou a dlouhou historií, která je patrná téměř na každém kroku ve formě nejrůznějších památek a staveb. Čína je zemí, kterou vedla řada významných starých dynastií, ale která rovněž prošla bouřlivým vývojem v novodobých dějinách. V Číně byl vynalezen papír, porcelán, kompas a střelný prach. V neposlední řadě se může také pochlubit jedinou stavbou na Zemi, která je viditelná z vesmíru – Velkou čínskou zdí. Ta také patří k nejnavštěvovanějším památkám v Číně.

Čína je atraktivní zemí, která má rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout. Za jednu návštěvu ale rozhodně není možné vidět vše, počet navštívených míst závisí na délce cesty a také na finančních možnostech. Vynechat byste však rozhodně neměli hlavní město Peking a jeho okolí. Ukrývá totiž řadu významných památek, jako Zakázané město, Náměstí Nebeského klidu, Letní palác, Chrám Nebes, Lámaistický chrám a další. K vidění je zde řada nejrůznějších dalších chrámů - Konfuciánský chrám, taoistický chrám Bílého oblaku, nebo dva buddhistické chrámy Chrám Velkého zvonu a Chrám Pramene zákona. Atraktivní je také ulice Liulichang s tradiční obchody, Muzeum umění nebo Muzeum čínské revoluce. 

Z Pekingu je dobrý přístup k největšímu monumentu v zemi – k Velké čínské zdi. Stala se jakýmsi symbolem celé země a nepřestává udivovat své návštěvníky. Táhne se skrz severní Čínu v délce 6000 km a protíná pět provincií a dvě autonomní oblasti. Velká čínská zeď je jediným dílem člověka viditelným pouhým okem z vesmíru a nedávno byla dokonce vybrána mezi sedm novodobých divů světa. Asi 50 km od Pekingu leží také hrobky Mingů, v nichž odpočívá 13 císařů dynastie Ming. Největším čínským městem je Šanghaj se 14 miliony obyvateli. Tato moderní metropole se rozrostla nedaleko Jihočínského moře a nabízí spoustu zajímavých památek, jako ulici Nanjing Lu, Šanghajské muzeum, Bubnovou věž či Chrám jadeitového Buddhy.

Pokud byste chtěli vidět slavnou terakotovou armádu, musíte se vypravit do historického města Xi´an, které patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v Číně. Tehdejší hlavní město země bylo výchozím bodem proslulé Hedvábné stezky a dodnes v něm najdete řadu významných historických a kulturních památek pocházejících z různých etap čínských dějin. Kromě zmiňované terakotové armády císaře Qin Shihuanga zapsané na seznamu památek světové organizace UNESCO je to Velká pagoda divoké husy, Malá pagoda divoké husy, Zvonová věž či Muzeum provincie Šen-si.

Typickou čínskou krajinu si pak můžete vychutnávat v okolí města Guilin, které je obklopeno spoustou roztodivných skal. Oblíbenou turistickou atrakcí, při níž lze tuto kopcovitou oblast nejlépe poznat, je plavba lodí po řece Li z Guilinu do turistického městečka Yangshuo. Po návštěvě této poklidné zelené krajiny byste se mohli vydat na prohlídku Hongkongu rozkládajícím se u ústí Perlové řeky do Jihočínského moře. Hongkong je místem velkých kontrastů, setkávají se v něm tradice s moderním světem, mrakodrapy jsou vystavěny v těsném sousedství zemědělského venkova a rybářských osad. Tradiční chrámy jsou postupně zastavovány luxusními obchodními centry. Hongkong je zkrátka zajímavým a vzrušujícím místem, patří však mezi nejdražší regiony Číny.

 

Xi´an – kde odpočívají bojovníci ze slavné terakotové armády

Xi´an – kde odpočívají bojovníci ze slavné terakotové armády

Xi´an (Si-an) je hlavním městem středočínské provincie Shaanxi, které obývá 6, 6 milionu obyvatel. Město bylo v minulosti známo pod různými jmény a pokládá se za jedno z nejstarších měst čínské historie. Během 4000 let bylo sídelním městem 11 čínských dynastií a vrcholného rozkvětu dosáhlo za vlády dynastie Tang.

celý článek

 

Most Marka Pola

Most Marka Pola

Přes řeku Yongding se v čínském městě Wanping klene 267 metrů dlouhý mramorový Most Marka Pola známý také jako Lugouquiao. Byl postaven za dynastie Jin v roce 1189, ale během rozsáhlých povodní zničen. O několik století později bylo rozhodnuto o rekonstrukci a dnešní stavba tak pochází z roku 1698.

celý článek

 

Hrobky mingských císařů

Hrobky mingských císařů

K jedněm z nejnavštěvovanějších památek v Číně patří hrobky mingských císařů, které najdete asi 50 km severozápadně od Pekingu. Jsou místem odpočinku 13 z celkem 16 panovníků dynastie Ming a zároveň nejkrásnějším příkladem císařské architektury v Číně.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko