Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Šanghaj - informace o metropoli

Na řece Huangpu na východním pobřeží Číny se ve 13. století začalo rozrůstat město Šanghaj, jehož jméno by se dalo doslovně přeložit jako „město nad mořem“. Z původně nepříliš významného okresního města se během staletí stala největší a nejdynamičtěji se rozvíjející metropole v zemi s více než 13 miliony obyvatel. 

Šanghaj rozkládající se v blízkosti ústí mohutné řeky Jang-c´-ťiang do Východočínského moře, je v současnosti nejlidnatějším a nejrozlehlejším čínským městem.  Rozloha Šanghaje je cca 6000 km2, což je asi pětinásobek rozlohy Los Angeles. V samotném městě žije okolo 13 milionů obyvatel, ale celá aglomerace je domovem pro více než 23 milionů lidí. Na jeden kilometr čtvereční tak připadá přes 3600 obyvatel. Šanghaj je tak mnohem větší, rušnější a také bohatší než ostatní čínská města. Je centrem obchodu a významným hospodářským centrem země. 

Čína - Šanghaj

Šanghaj byla od 13. do 19. století obyčejným okresním městem. Poté co připadla v 19. století po britsko-čínské válce Britům, začal se zde rozvíjet obchod. Město se tak během několika let proměnilo v přepychové centrum plné krásných budov, parků a promenád. V určitých částech města (koncesích) pobývali občané Británie, Francie, USA i Japonska. Šanghaj se nakonec stala třetím největším finančním centrem na světě. Roku 1949 se dostali k moci komunisté a tak město přišlo o své výsostné postavení. Teprve v roce 1990 byla čtvrť Pudong vyhlášena zvláštní hospodářskou zónou, což znamenalo pro Šanghaj počátek jakéhosi obrození. Do města začaly proudit investice, vyrostla četná nákupní střediska, hotely i nablýskané mrakodrapy. 

Šanghaj má v současnosti statut samosprávného města. Nedávný prudký hospodářský vývoj a průmyslový rozmach způsobil, že se Šanghaj stala jednou z nejrychleji prosperujících a nejvíce se rozvíjejících metropolí světa. Dominují jí mrakodrapy i moderní administrativní budovy. Kromě toho je známá bujarým nočním životem, který se odehrává ve spoustě klubů a barů, a je také považována za místo vznikajících módních trendů. Šanghajský přístav se se svým obratem 380 milionů tun nákladu ročně dostal dokonce před nizozemský Rotterdam a zastává tak pozici největšího přístavu světa. Takto velké, významné a zalidněné město se však bohužel potýká také se značným znečištěním vzduchu i vodních toků. Velkým problémem je dopravní hluk a průmyslová výroba. Šanghaj se tak ocitla na 4. místě mezi městy s nejvíce znečištěným ovzduším na světě.

Přestože v porovnání s Pekingem nemá Šanghaj tolik historických památek, můžete během jejího objevování narazit na spoustu zajímavých staveb majících nádech starých časů. Typickou čínskou atmosféru je možné nasát na jihu, ve Starém městě, které je protnuto malebnými uličkami lemovanými obchůdky a kde najdete také tradiční trhy a chrámy. Právě zde se rozprostírá i Yuyuan, nejkrásnější šanghajská zahrada pocházející z dob Mingů. Budovy bazaru, který se v těchto místech rozkládá, nejsou nijak staré, ale zato jsou opravdu půvabné. Jde o turistickou oblast, kde si v krámcích můžete zakoupit tradiční suvenýry, ale i čínskou medicínu. Na návštěvu stojí chrám Městského boha z doby Mingů, nebo čajový pavilon Huxingting z roku 1784. K pavilonu vede klikatý most bránící přístupu zlým duchům.

Čína - Šanghaj

Západně a severně od Starého města se nachází bývalé francouzské, britské a americké koncesní oblasti. Právě zde se nachází Bund – nábřežní promenáda lemovaná nádhernými koloniálními budovami. Bund představuje srdce koloniální Šanghaje a jednotlivé budovy jsou symboly západní moci. Většinu budov se podařilo dochovat v původním stavu a můžete se jimi kochat během procházek po širokém chodníku na nábřežní promenádě. K vidění je zde například budova Hong Kong and Shanghai Bank z roku 1921, která je považována za nejkrásnější stavbu v Asii, budova Celnice a hodinovou věží, budova Russo-Asiatic Bank, budova bývalého Palace Hotelu z roku 1906, která je v současnosti součástí sousedního Peace Hotelu, který nechal v roce 1930 postavit milionář sir Victor Sassoon. Je třeba zmínit také budovu Bank of China, v níž se mísí americký a čínský styl. Každý večer zaplavují Bund lidé toužící se pokochat pohledem na osvětlenou oblast Pudongu, kterému dominuje televizní věž Perla Orientu vysoká 457 metrů. Pudong rozkládající se na východním břehu řeky Huangpu je nejnovější čtvrtí Šanghaje. V této rozlehlé obchodní zóně se tyčí některé z nejvyšších budov světa.

Z Bundu vybíhají dvě hlavní šanghajské nákupní třídy – Nanjing Lu a Huaihai Lu. Nanjing Lu je nejvýznamnější obchodní ulicí Šanghaje. Najdete na ní obrovské obchodní domy i malé specializované prodejny, divadla, kina, restaurace i kosmetické salóny. Nejnavštěvovanějším obchodem je Shanghai No. 1 Department Store, který zde byl otevřen již v roce 1949 pod názvem Sun Department Store. Každý den jeho zdobné exotické výlohy přilákají na 100 tisíc zákazníků. Naproti chátrajícího Park Hotelu z roku 1934 leží bývalá dostihová dráha, v jejíž severní části se rozkládá upravený Lidový park a jižní část je součástí Lidového náměstí. Park je obklopen mrakodrapy ze skla a oceli, ale najdete v něm taktéž kostel Mu´entang z roku 1929, kterému se podařilo přečkat několik čínských revolucí. Svatební dort může někomu připomínat Great World Entertainment Center vybudované roku 1917. Severovýchodní roh Lidového náměstí pak zdobí Velké šanghajské divadlo postavené téměř celé ze skla.

Rušná třída Huaihai Lu lemovaná butiky, salony, bary a cukrárnami je centrem Francouzské koncese. Najdeme na ní také hotel Jinjiang, jehož součástí je také Grosvenor Residence, což byla v dobách předválečné Šanghaje jedna z nejexkluzivnějších nemovitostí. Ve starém křídle hotelu se nachází VIP Club mající design 20. let 20. století. 

Čína - Šanghaj

Koho zajímá čínské umění, měl by navštívit Šanghajské muzeum opatrující jedny z nejlepších kulturních památek pokrývajících dobu delší než 5000 let. Jsou zde k vidění věci pocházející z neolitu až po dynastii Qing. Celkem je v muzeu, které bylo založeno roku 1952, vystaveno na 120 tisíc artefaktů, mezi nimiž najdete bronzy, keramiku, kaligrafie a obrazy. Vynikající je rovněž expozice nábytku, mincí, nefritu, čínských pečetí a pečetidel. 

K nejvýznamnějším svatyním ve městě patří chrám Jing´ansi, neboli chrám Pokoje, který slouží k uctívání zesnulých předků. Založen byl v období Tří království, ale jeho současná podoba pochází z éry dynastie Quig. Ve 30. letech 20. století byl chrám Pokoje nejbohatším buddhistickým chrámem v Šanghaji. Dalším slavným šanghajským chrámem je chrám Nefritového Buddhy v severozápadní části města pocházející z roku 1882. Uchovává dvě nádherné nefritové sochy Buddhy dovezené z Barmy. V chrámu dnes působí asi stovka mnichů. V jihozápadním cípu Šanghaje se tyčí katedrála sv. Ignáce postavená v gotickém stylu. Tento svatostánek z červených cihel doplněná dvojicí věží byla vystavěna v roce 1906. V jejím interiéru se krásně prolíná tradiční čínská a katolická výzdoba.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko