Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hongkong - informace o metropoli

Na jihu Číny se z vod Jihočínského moře vynořuje ostrov, na němž se rozkládá Hongkong – 7 milionová metropole spadající pod stejnojmennou administrativní oblast. V tomto moderním velkoměstě se snoubí zdánlivě nemožné – moderní architektura s historickými a kulturními památkami, panelová zástavba s nedotčenou přírodou i bohatství s chudobou.

Hongkong býval ve starověku základnou pro piráty, později se na něm nacházela jen malá rybářská vesnička. Přesto bylo toto území několikrát předmětem sporů mezi čínskou dynastií Ming a mandžuskou dynastií Čching. Prvními Evropany, kteří oblast navštívili, byli v roce 1513 portugalští mořeplavci vedení Jorgem Álvaresem. Ti se nakonec usadili v sousedním Macau, kde zřídili obchodní stanici. Roku 1699 začala v Číně obchodovat britská Východoindická společnost. Britové se v Hongkongu nadobro usadili a oblast se v roce 1842 po 1. opiové válce stala britskou kolonií. 

Hongkong - Čína

V roce 1997 však Hongkong přešel zpět pod správu Číny a je tak dnes jednou ze zvláštních správních oblastí Čínské lidové republiky. Má vysoký stupeň autonomie, je nezávislý na čínském socialistickém ekonomickém i právním systému. Čínská centrální vláda v Pekingu odpovídá pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly. Hongkong má jednu z nejvíce liberálních ekonomik světa, je významným ekonomickým, turistickým a obchodním centrem země. 

Celá oblast Hongkongu je tvořena poloostrovem Kowloon, ostrovem Hong Kong Island, oblastí Nových teritorií a dalšími asi 230 ostrůvky. Rozkládá se na ploše 1098 kilometrů čtverečních a je domovem pro přibližně sedm milionů obyvatel. Patří tak mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Ostrov Hongkong Island je doslova posetý zástavbou mrakodrapů, v lecčem se tak podobá newyorskému Manhattanu. Název Hongkong pocházející z kantonštiny je možné přeložit jako „Voňavý přístav“.

Hongkong si návštěvníky získá svou nadčasovostí, unikátní moderní architekturou i starobylými uličkami s množstvím památek, skvělými možnostmi nakupování i přátelským obyvatelstvem. Dávná historie se zde mísí s perspektivní budoucností a tak se na jedné straně můžete seznamovat se starobylými tradicemi Číny a na straně druhé poznávat rušnou moderní tvář Hongkongu tvořenou ohromnými obchodními centry, sídly bank a významných světových institucí. Hlavní památky, kulturní atrakce, obchody a stravovací zařízení se nachází na severním pobřeží Hong Kong Islandu, jižním cípu Kowloonu. Mezi ostrovem Kowloon a hranicí s Čínou se rozkládají Nová teritoria tvořená převážně moderními výškovými budovami.

Při návštěvě Hongkongu vás jako první jistě upoutají nepřehlédnutelné moderní mrakodrapy tyčící se v centrálním obvodu Central District. Právě zde sídlí vládní instituce, banky a věhlasné obchody. Obdivovat můžete supermoderní budovy patřící například Hongkong Bank, Citibank Plaza či Bank of China. Další nepřehlédnutelnou dominantou je HSBC (Hong Kong & Shanghai Banking Corporation), která byla postavena v souladu se zásadami feng-šuej.  Srdcem této oblasti je Statue Square, kde jsou k vidění domy postavené ve starém koloniálním stylu. Není jich však mnoho, protože většina z nich již byla zbořena, aby uvolnila místo moderní zástavbě. Severozápadně od Statue Square se tyčí nejvyšší hongkongská budova a zároveň třetí největší mrakodrap světa, 415 metrů vysoké Two International Finance Centre s 88 patry.

Ve čtvrti Wan Chai, která byla v 50. a 60. letech známá jako čtvrť červených luceren, dnes najdete řadu noblesních restaurací, barů a hotelů. Součástí této oblasti je i jeden z nejimpozantnějších a také nejvyšších mrakodrapů v Hongkongu - Central Plaza. 

Hongkong - Čína

Kdo by hledal vhodné místo k odpočinku, měl by navštívit Victoria Park na Causeway Bay, který je nejrozlehlejším veřejným parkem v celém Hongkongu. V blízkosti přístavu stojí tzv. polední dělo, z něhož se již od 40. let 19. století přesně v poledne pálí salva. Proč tomu tak je se můžete dočíst na blízké tabuli. Rozhodně si nenechejte ujít ani možnost navštívit vrcholek Victoria Peak, odkud je krásný panoramatický výhled na město, přístav i vzdálené ostrovy. V 19. století si zde budovali svá obydlí zámožní obchodníci a guvernéři, Victoria Peak je tak považován za luxusní hongkongskou adresu. V roce 1888 byla vystavěna pozemní lanovka Peak Tram, díky níž je možné se na samotný vrchol kopce dostat během 10 minut. U konečné zastávky lanovky se nachází jedinečná stavba nákupního střediska Peak Tower. Dále je možné zde navštívit Victoria Peak Garden – pěkně udržované zahrady, které byly v minulosti součástí guvernérovy rezidence. 

Pokud zatoužíte po zábavě, vydejte se do ulice Lan Kwai Fong, kde jsou rozesety jedny z nejmódnějších hospod a zábavních podniků. Milovníci starožitností si zase přijdou na své v Hollywood Road, kde jsou obchody s keramikou, řezbami, mincemi a spoustou kýčovitých tretek. Nakoupíte zde rovněž tradiční výrobky, jako jsou hedvábná stínítka apod. Vynechat byste neměli ani návštěvu trhů v Sheung Wan s potravinami, kde nakoupíte vše, na co si vzpomenete. Jedním z největších a nejnavštěvovanějších trhů v Hongkongu je však trh v Temple Streek, kde najdete padělky módních značek, boty, suvenýry, pirátské DVD nosiče a spoustu dalšího zboží. Pokud však chcete koupit levně šperky, vyrazte na Nefritový trh. 

Na rohu Ladder Street stojí působivý chrám Man Mo Miu z roku 1847, který je zasvěcen dvěma božstvům – bohu literatury a bohu války. Jejich sochy je možné vidět v zadní části hlavní síně. V interiéru chrámu vás jistě zaujmou také obrovské vonné spirály zavěšené ke stropu. Dalším zajímavým chrámem, tentokrát v oblasti Kowloon, je Wong Tai Sin Temple, tedy Chrám Velkého nesmrtelného Wonga. Jde o jeden největších, nejrušnějších a nejzajímavějších modlitebních stánků v Hongkongu. Jeho součástí jsou svatyně buddhistických, taoistických a konfuciánských božstev. 

Hongkong - Čína

V Hongkongu čekají na návštěvníky také rozmanitá muzea. Zajímavé je zejména Hongkongské muzeum umění, v nichž jsou vystaveny tradiční čínské akvarely, kaligrafie a nádherné řemeslné artefakty pocházející z jižní Číny a Asie. Dětské návštěvníky však jistě mnohem více potěší Hongkongské muzeum vědy, v němž se nachází mnoho zábavných interaktivních exponátů, které vysvětlují přírodní jevy, klimatické úkazy a nechybí ani ukázky nejrůznějších strojů a motorů. Vynikající je rovněž Muzeum dějin Hongkongu, které zájemce seznamuje s tím, jak oblast vypadala předtím, než byla zastavěna mrakodrapy. K vidění jsou repliky tradičních vesnic, městských bloků a obchodů. Vystaveny jsou rovněž staré fotografie a předměty spadající do té doby. 

Jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí z celého Hongkongu je Ocean Park, který patří k nejrozlehlejším zábavním areálům na světě. Centrum Ocean Parku tvoří oceánské divadlo (Ocean Theatre), kde se konají strhující představení s delfíny a lvouny. V tomto pečlivě upravovaném parku se nachází několik tematicky odlišných sekcí. Navštívit tak můžete pavilon s dinosaury, vodní ráj, projet se na horské dráze nebo vyzkoušet jiné adrenalinové atrakce. Nechybí žraločí akvárium, nebo třeba korálový útes, kde je k vidění na 400 druhů nejrůznějších roztodivných podmořských živočichů. Chloubou celého parku jsou však dvě pandy velké, které se jmenují An An a Jia Jia. 

Pobřeží Hongkongu lemují nádherné pláže, jednou z nejznámějších a nejatraktivnějších je Repulse Bay. Své jméno dostala poté, co Britové v 19. století v těchto místech odrazili (anglicky repulse) četné útoky pirátů. V současnosti je nejbližší okolí pláže luxusní rezidenční oblastí, jež přímo vybízí k relaxaci, plážovým sportům či návštěvě restaurací. Pláž je tvořena zářivě zlatým a jemným pískem, který omývají azurové vody Jihočínského moře. Teplota vody se zde po celý rok pohybuje mezi 16 až 26 stupni Celsia.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko