Čína - základní informace
Čínská lidová republika
Hlavní město: Peking
Počet obyvatel: 1 303 658 500
Rozloha: 9 596 960 km²
Měna: jüan (CNY) = 10 jiao = 100 fen
Úřední jazyk: čínština
Vstupní a základní informace
Jak cestovat do Číny
Jak cestovat po Číně
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Číny?
Jelikož je Čína se svou rozlohou třetím největším státem světa, díky značné vzdálenosti mezi různými oblastmi zde existují také velké podnebné rozdíly. Obecně lze však za nejvhodnější dobu pro návštěvu této rozsáhlé země považovat jaro a podzim. Hlavní turistická sezóna probíhá v létě, od června až do září. Během těchto měsíců zde však panují až nesnesitelně vysoké teploty, dusno a vedro. Proto by se lidé, kteří tyto extrémy špatně snáší, měli zmíněným měsícům vyhnout. Pokud hodláte Čínu navštívit v zimním období, mějte na paměti, že na severovýchodě země bývá zima velmi studená a drsná. Příjemnější zimy zažijete na teplém ostrově Hainan a provincii Yunnan. Před cestou je také dobré si zjistit, kdy v Číně probíhají svátky, protože během nich může být problém sehnat letenky, jízdenky a také ubytování. Spousta Číňanů se v tomto období vydává na cesty a opouští své domovy.
Pasy, víza, doklady
Abyste jako občan České republiky mohli vycestovat do Číny, musíte předložit cestovní pas platný ještě alespoň 180 dní po návratu do země. Také pro nás platí vízová povinnost, zažádat o vízum si můžete na Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze. K žádosti se přikládá jedna fotografie. Při vyplňování žádosti musíte uvést, do které části země se chystáte. Pokud však máte v úmyslu navštívit Tibet nebo Xinjiang, do dotazníku to nevypisujte, protože byste si tak mohli přivodit komplikace ohledně vyřízení víza, přestože tento seznam není závazný. Správní poplatek za udělení víza není hrazen v hotovosti na Velvyslanectví ČLR, ale formou složení požadované sumy na příslušný bankovní účet velvyslanectví. Standardní vyřízení víza netrvá déle jak 7 dnů. Spěšná víza jsou vyřizována do 3 pracovních dnů, expresní víza během jednoho dne, ty jsou však vyřizována za příplatek. Při vstupu na území ČLR jste povinni vyplnit formulář arrival card s vašimi osobními údaji, který obyčejně dostanete v letadle, nebo je k dispozici na celnicích. Dále musíte vyplnit ještě formulář o svém stávajícím zdravotním stavu „Quarantine Declaration Form on Entry". Jako cizinec máte po vstupu na území Číny přihlašovací povinnost. Hotely a jiná ubytovací zařízení vás přihlašují automaticky, pokud jste však ubytováni u čínské rodiny, máte 24 hodin na registraci u místní policie.
Při pobytu v Číně mějte pas vždy u sebe, kdykoliv můžete být policií vyzváni, abyste prokázali svou totožnost. Pro případ ztráty mějte udělanou fotokopii pasu se stránkou s osobními údaji a kopii víza. Většinu udělených víz lze na zahraničním oddělení čínské policie prodloužit minimálně o měsíc, pokud se prokážete dostatečnými finančními prostředky a potřebnými doklady. Při překročení povolené doby pobytu vám hrozí vysoká pokuta a vyhoštění ze země. Jako turisté se můžete na území Číny pohybovat téměř neomezeně, přesto však existují místa, kam je přístup zakázán, nebo částečně omezen. Povolení získáte od místní policie. Jde zejména o místa jako je Lushun, Xanadu, horská oblast Shennongija nebo západní Sečuan. Pro cestu do Tibetu potřebujete kromě zvláštního cestovního povolení také povolení Tibetské turistické kanceláře.
Zdravotnictví
Občané České republiky jsou stejně jako turisté z ostatních zemí světa povinni hradit náklady spojené s ošetřením a zdravotnickou péčí v ČLR v hotovosti. Pokud jste však pojištěni, můžete následně uplatnit nárok u své pojišťovny. Většina zdravotnických zařízení v Číně vyžaduje zaplacení předpokládaných nákladů na léčbu ještě před samotnou hospitalizací nebo zahájením léčení. Výše nákladů je odlišná v závislosti na prováděném zákroku a druhu ošetření. Lékařská zařízení určená spíše pro hospitalizaci cizinců bývají značně dražší, ale také kvalitnější a domluvíte se zde anglicky.
Úroveň státních čínských nemocnic je značně rozdílná, lépe vybavené jsou pochopitelně nemocnice ve velkých městech. Před cestou do Číny je dobré si obstarat komplexní zdravotní pojištění. Lékárny jsou rozesety po celé zemi a bývají označeny tradičním zeleným křížem. V jejich nabídce jsou výrobky západní i čínské tradiční medicíny. Přesto se před cestou zásobte dostatečným množstvím základních léků a hlavně léků, které pravidelně užíváte. K nemocnicím bývají většinou přidružena tradiční čínská zařízení nabízející klasickou čínskou medicínu.
Pro cestu do Číny nejsou nutná žádná speciální očkování, pouze se ujistěte, že vaše očkování proti tetanu a obrně jsou stále ještě účinná. Pokud ne, zajděte se přeočkovat. Doporučeno je také očkování proti žloutence typu A a B a proti tyfu. Jestliže plánujete návštěvu venkovských oblastí v Yunnanu nebo Hainanu, přibalte si s sebou antimalarika a dobré je také očkování proti japonské encefalitidě. Na turisty z Evropy zde však mohou čekat mnohé jiné nepříjemnosti, jako například žaludeční nevolnosti, průjmy, dehydratace, v severní Číně zase chřipka a podchlazení, pohlavně přenosné a jiné choroby. Vždy proto dodržujte základní hygienické návyky, vyhýbejte se stánkům s rychlým občerstvením a mějte se na pozoru před úplavicí, kterou můžete získat z nekvalitní vody. Pijte proto jen balenou vodu a vyvarujte se ledu. Během horkých letních měsíců pijte dostatečné množství vody, dbejte na přísun soli, noste volné bavlněné oblečení, sandály, chraňte si hlavu před slunečním zářením, nezapomeňte na sluneční brýle a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Nebezpečný je také hmyz, zejména komáři, kteří přenáší různé choroby. Používejte proto kvalitní a účinné repelenty a noste oblečení, které vám zakryje co největší plochu končetin. Pokud se chystáte zdolávat místní několikatisícové vrcholy, dávejte si pozor na výškovou nemoc, jež způsobuje velké bolesti hlavy, nechutenství a malátnost. Pokud tyto příznaky ani po dvou dnech neodezní, je nutné se dostat do nižší nadmořské výšky a vyhledat lékařskou pomoc. Prevencí proti výškové nemoci je pomalé stoupání a dostatek tekutin.
Peníze
Oficiální měnovou jednotkou Číny je jüan, jenž bývá někdy nazýván také jako „renminbi“ neboli lidová měna. Bankovní a směnárenské služby jsou dostupné na letištích, v bankách a luxusních hotelech. Obecně je používána pouze místní měna, ale směna hlavních cizích měn většinou bezproblémová. Nejbezpečnějším způsobem přenosu finanční částky jsou cestovní šeky. Vždy je dobré u sebe mít nějakou hotovost, například když budete platit za dopravu, v restauraci nebo za nákupy. Kreditní karty zatím nepřijímají všude, ve velkých městech většinou nebývá problém s nimi platit, ale na venkově s tím nepočítejte. Také bankomaty hledejte pouze ve velkých městech jako je Hongkong nebo Macao. Nejrozšířenější bankovní síť má Bank of China, ale existuje zde mnoho dalších důležitých bank.
Domácí mazlíčci
Každý cestující si může do Číny přivézt pouze jednoho psa nebo jednu kočku. Musí však doložit platné potvrzení o očkování proti vzteklině a mezinárodní zdravotní průkaz zvířete vydaný v zemi původu. Po příjezdu do Číny je čínskými orgány uplatňována 30 denní karanténa určeném místě.
Poloha a přírodní poměry
Čínská lidová republika pokrývá značnou část asijského kontinentu a je charakterizována rozmanitou krajinou. Na jihozápadě země se zvedá náhorní plošina, kde se majestátně tyčí nejvyšší hora světa – Mount Everest s výškou 8848 metrů nad mořem. Druhým extrémem na území Číny je Turfanská proláklina, která je se svými -154 metry druhým nejníže položeným místem na světě. Čína se pyšní také třetí nejdelší řekou, je jí známá Jang – c´- ťiang dlouhá 6380 km. Západní Čínu pokrývá skalnatá Tibetská náhorní plošina s průměrnou nadmořskou výškou 4875 metrů. Střední Čína je tvořena centrálním pohořím, které pokrývají rozsáhlé plochy lesů, kde žijí mnohé druhy divoké zvěře. Sever a severozápad země pokrývají nehostinné poutě a polopouště a pro jih je typický bambusový les, který roste v 18 provinciích. Představuje důležitý biotop a cenný přírodní zdroj. Východní Čína nabízí ještě rozmanitější krajinu, rozkládají se zde stepní pastviny, lesy, rozlehlé a úrodné záplavové nížiny, které jsou intenzivně obdělávány, tropické lesy a mokřady, které patří k nejvzácnějším čínským ekosystémům. Staly se totiž domovem pro vzácné a endemické druhy rostlin a živočichů.
Země je rozdělena na 22 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 municipality neboli samosprávná města. ČLR formálně pokládá za svou provincii i nezávisle spravovaný ostrov Tchaj-wan, proto je oficiálně uváděný počet provincií 23. Součástí ČLR jsou také 2 zvláštní administrativní oblasti Hong Kong a Macao s vlastními vládami, právními systémy a ústavními dokumenty. V otázkách zahraniční politiky a obrany ale podléhají ústřední vládě.
Letecká doprava
Letecká doprava představuje jedinou přijatelnou možnost, jak se turisté z České republiky mohou dostat do Číny. Společnost ČSA bohužel žádné lety do Číny neorganizuje, ale dostanete se tam s pomocí zahraničních společností jako je Finnair, SN Brussels Airlines. SAS, Aeroflot, Alitalia nebo KLM, které odlétají z České republiky. Pravidelnými lety se dopravíte do Pekingu, Šanghaje a Hongkongu, kde jsou hlavní mezinárodní letiště. Ceny letenek jsou závislé na provozovateli a sezóně, která vrcholí v období od června do září.
Železniční doprava
Vlakem se lze do Číny dostat například z Ruska, Mongolska, Kazachstánu a Vietnamu. Českým turistům se však tento způsob cestování vzhledem k obrovské vzdálenosti nedoporučuje.
Autem
Pronajmout si auto nebo motocykl je možné pouze ve velkých městech a můžete je používat jen lokálně.
Autobusem
Čínská silniční síť je poměrně rozsáhlá a spojuje jak velká města, tak i odlehlé vesnické oblasti. Autobusy jsou vlastně takovým doplňkem železnice, kam se nedostanete vlakem, zaveze vás autobus. Autobusová doprava je navíc výrazně levnější než doprava železniční. Nebývá problém s obstaráním jízdenek na daný spoj, na výběr máte více časů odjezdů, zastávek a jízdních tras. V Číně zařizuje autobusovou dopravu mnoho dopravních podniků, které mezi sebou vedou konkurenční boj. Jízda autobusem bohužel není zrovna bezpečná, řidiči nedodržují předpisy, jezdí neopatrně a také autobusy bývají někdy až v katastrofálním stavu. Připravte se také na neustálý řev klaksonu a hlasité hudby, většina autobusů je zaplněna cigaretovým kouřem, nekuřáci tak celou jízdu budou muset protrpět. Rovněž stav silnic bývá v odlehlejších koutech země velmi špatný. Cestování autobusem se nevyhnete, zvlášť když budete chtít navštívit Tibet. Mnohé z jeho pamětihodností leží daleko od železničních tratí. Větší města jsou dnes již naštěstí propojena dálnicemi a tak alespoň zde představuje autobus pohodlný způsob přepravy. V každém městě najdete nejméně jedno autobusové nádraží, většinou je situováno do blízkosti nádraží železničního. Jezdí zde několik typů autobusů, nejobyčejnější jsou běžné autobusy, které jsou vybaveny pouze dřevěnými sedadly s nedostačujícím prostorem pro nohy a zavazadla. V nočních hodinách jezdí lůžkové autobusy, které mají jen velmi málo zastávek a tak jsou poměrně rychlé. Na kratších vzdálenostech jezdí drncající minibusy, které vyjíždí až při své plné obsazenosti. Mezi nejlepší vozy patří expresní autobusy vybavené klimatizací, a kde platí zákaz kouření. V Číně se vám může stát, že před nástupem do autobusu po vás budou chtít zakoupení pojištění od Čínské lidové pojišťovny, což společnost zbavuje zodpovědnosti za vaše možné zranění v případě srážky.
Letadlem
Vzhledem k velkým vzdálenostem mezi jednotlivými čínskými městy a turisticky zajímavými lokalitami představuje letecká doprava nejvýhodnější a nejpohodlnější způsob přepravy v zemi. Existuje zde několik leteckých společností, které spojují více než 150 destinací. Během zimních měsíců se často stává, že jsou lety z důvodu špatného počasí zpožděny nebo úplně zrušeny. Letenky většinou nebývá problém sehnat, dají se koupit doslova na poslední chvíli. Hlavním domácím leteckým přepravcem je Air China. Společnosti China Southern a China Eastern nabízí i zahraniční lety. Dalším významným provozovatelem letecké přepravy je Sichuan Airlines nebo Shanghai Airlines. Jelikož na trhu panuje nedostatečná konkurence, letecké společnosti nemají žádnou motivaci pro zlepšování svých služeb.
Například jídla podávaná během letu bývají studená a nabídka se většinou omezí jen na sendviče.
Omezené jsou také další služby, vše se ale pomalu zlepšuje. V Číně se také neustále budují nová letiště a stará se rekonstruují a modernizují. Nejlépe je vybaveno letiště v hlavním městě Pekingu, Šanghaji a Hongkongu. U každé letecké společnosti si můžete dopředu rezervovat letenku, nejlepší ceny dostanete obvykle v cestovních kancelářích. Ceny jsou uváděny za jednosměrnou letenku, zpáteční letenka stojí dvojnásobek.
Vlakem
V Číně je vybudovaná rozsáhlá železniční síť a na kolejích o celkové délce 52 tisíc km jezdí moderní, rychlé, bezpečné vlaky, které jsou většinou spolehlivé a nemívají zpoždění. Pro většinu obyvatel země je letecká doprava finančně nedostupná, proto vlaky představují nejrozšířenější formu dopravy. Jízdenku si však musíte obstarat vždy s předstihem, jelikož bývají dosti přeplněné. Rezervaci můžete zařídit přes hotel nebo cestovní kancelář. Orientace na vlakovém nádraží a v čínském jízdním řádu je pro Evropana, který neovládá čínštinu nemožným úkolem. Proto se musíte obrnit trpělivostí, protože anglicky většinou nemluví ani vlakový personál, ani operátor telefonické linky čínských drah. Musíte se tedy spoléhat na svou intuici a sledovat čísla vlaků, které vypovídají o trati a cíli vlaku. V Číně rozlišujeme tři typy vlaků: expresní vlaky označené „T“, rychlíkové vlaky „K“ a bez písmene jezdí osobní vlaky, které staví na téměř každé zastávce. Dálkové spoje jsou vybaveny lehátkovými vozy, jídelním vozem a o občerstvení se stará vlakový personál. Moderní vlaky jsou vybaveny klimatizací, starší vlaky však mohou být skutečně zašlé a pro Evropana někdy až odpudivé. Vlaky se dělí také do čtyř tříd a to podle typu sedadel. Nejvyšší třídu představuje měkký lůžkový vůz, na delší vzdálenosti je určen také tvrdý lůžkový vůz, lacinější třídu pak představují vozy s tvrdými sedadly a na některých tratích nechybí ani třída s měkkými sedadly. Ceny za jízdenky jsou tedy závislé na zvolené třídě a na vzdálenosti. Nedoporučuje se cestovat vlakem v období čínského Nového roku a během květnových a říjnových svátků.
Trajektem / lodí
Podél čínského pobřeží se dá cestovat také trajekty, stále zde funguje malá síť pobřežních linek. Na řece Jang – c´- ťiang funguje lodní doprava zejména mezi městy Chongquing a Yichang. Turisticky oblíbenou trasou je plavba na ostrov Hainan. Mezi Hongkongem a Macaem brázdí vody také mnoho plavidel. Vždy si musíte zjistit aktuální jízdní řády, jelikož se poměrně často mění a jednotlivé trasy se ruší a zase obnovují. Čína je díky námořní dopravě propojena i s jinými státy, jako například s Japonskem či Jižní Koreou.
Autobusem
V Pekingu je rozsáhlá a levná síť městských autobusů. Bohužel však musíte počítat s tím, že jsou autobusy téměř neustále přeplněné, proto nepatří tento způsob přepravy mezi vyhledávané a pohodlné. Na své si zde přijdou hlavně zloději, dávejte si proto neustále dobrý pozor na své osobní věci. Služeb autobusů využívejte raději jen při přepravě na krátké vzdálenosti. Pokud se budete chtít dostat z jednoho konce města na druhý, využijte raději metro, protože autobusy často zůstávají stát v dopravních zácpách. Jízdní řády jsou vypsány jen v čínštině, což turistům způsobuje značné problémy.
Metrem
Jelikož se v Pekingu v roce 2008 budou konat olympijské hry, prochází metro rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Dnes zde fungují čtyři trasy, mnoho dalších je ještě plánováno vystavět. Jedna linka metra bude dokonce propojovat centrum města s letištěm. Metro představuje pohodlný a rychlý způsob přepravy, pouze přestupy mezi jednotlivými trasami bývají zdlouhavé. Jízdenku si zakoupíte na pokladně nebo v automatu. Tu pak musíte vložit do otvoru v elektronickém turniketu, který vás následně nechá projít, nebo ji ukážete průvodčímu při vstupu na nástupiště.
Taxi
Taxíky představují pro turisty nezbytný a nejvýhodnější dopravní prostředek. Jediným problémem zde může být jazykové nedorozumění s řidičem. Po Pekingu jezdí velké množství žlutých taxíků. Svá stanoviště mají v blízkosti vlakových nádraží, ale zastavit si je můžete i na ulici. Po příletu na letiště se vyhněte tzv. naháněčům, kteří vás obklopí a budou vám nabízet dopravu do města. Raději se vydejte k běžnému stanovišti taxíků, ušetříte tak spoustu peněz. Vždy, když nasednete do auta, požádejte řidiče, aby zapnul taxametr. V jiném případě se můžete domluvit předem na konečné ceně. Taxikáři většinou neovládají angličtinu, proto je dobré mít na papírku napsanou vaši cílovou stanici. Řidiči se spropitné zpravidla nedává.
Na kole
Pronajmout si kolo je jedním z nejlepších způsobů, jak dobře poznat město a jeho okolí. Pekingem vedou cyklostezky a opravny kol najdete na každém rohu. Památky jsou zde rozmístěny poměrně daleko od sebe, ale díky rovinatému terénu je jízda na kole nenáročná a představuje příjemné zpestření. Pokud však nezvládáte jízdu v hustém provozu, raději se kolu vyhněte. Ke každému půjčenému kolu byste měli dostat také zámek pro jeho případné odložení.
Čínská kuchyně
Jídlo je pro Číňany božský požitek, proto pro ně není nejdůležitější jen chuť daného pokrmu, ale i celkový vzhled, stolování a společnost. Jídlo je základním, stavebním kamenem jejich kultury. Ve své kuchyni se snaží využít vše, co jim příroda nabízí. Do jídel se tak přidávají bambusové výhonky, lotosové kořínky, mořské řasy, houby, lišejníky a snaží se zužitkovat vše z domácích i divokých zvířat. Ničím neobvyklým proto nejsou rybí hlavy, vepřové nožičky, kachní plovací blány, býčí varlata, plži či kuřecí střeva. Pro Evropana mohou být některé pokrmy doslova odpudivé, ale Číňané je považují za opravdové delikatesy. Pro čínskou kuchyni je typické restování na oleji, což dokládá její úspornost a zachovává množství vitamínů a minerálů. Vše se pokrájí na malé kousky a krátce osmahne. Zdejší kulinářské umění je známo od 16. století před Kristem. V čínské kuchyni je potrava považována za prostředek k udržení duševní i fyzické zdatnosti, gastronomie se zde mísí s medicínou a náboženstvím.
Mezi tradiční suroviny patří hovězí a vepřové maso, kachna, kuře, z příloh pak asijské nudle a rýže. Z dalších ingrediencí jsou to pak mořské řasy, abalone, mušle, krabi, krevety, medúzy, mořské okurky neboli sumýši, stříbrné sušené rybky, naťové cibulky, sezamová semínka, sójová a ústřicová omáčka, sušené houby, sušení garnáti, agar (želatina z mořských řas), sójové klíčky a tofu. Užívají se snad všechny známé druhy zeleniny. Čínská kuchyně se pomalu ale jistě stává také součástí našeho jídelníčku. Narazíte na ni ve fastfoodech, ale i v českých kuchyních se pomalu zabydluje, jelikož není problém sehnat ani speciální čínské ingredience. Typickou vůni čínských pokrmů dobarvuje celá řada exotických druhů koření. Při konzumaci používají Číňané známé speciální hůlky, které jsou pro Evropana většinou těžkým oříškem.
Čínské restaurace
V Číně nebudete mít problém sehnat restauraci s kvalitním a chutným jídlem, nesmíte se ovšem nechat odradit prvním dojmem. Mnoho podniků má jen skromnou výzdobu a nepříjemné osvětlení. Nejlépe uděláte, když navštívíte restauraci, která je hlučná a plná, protože to je zárukou, že se tam dobře najíte. Pokud si budete chtít dát na snídani něco z pouličního stánku, musíte to stihnout do 6 hodin, protože Číňané stávají velmi brzo. Oběd se podává mezi 11. a 14. hodinou, poté se restaurace zavírají. Večerní směna pak začíná kolem 17 hodiny a zavírá se až velmi pozdě v noci nebo vůbec. Ve velkých městech najdete jedny z nejlepších restaurací v hotelech. Tam však neochutnáte typicky čínské jídlo, většina hotelových restaurací připravuje totiž jídla světové kuchyně a rádoby západní jídla. Ve stáncích na ulici můžete ochutnat nefalšované čínské speciality, jako například olejové tyčky, sójové mléko, placky s pórkem, sladké brambory, smažené tofu nebo nejrůznější druhy ovoce. Také na místních trzích narazíte na zajímavé pokrmy, ochutnat můžete třeba smažené škorpiony nebo cikády. Dávejte si ale pozor aby byl pokrmy vždy ještě horký a čerstvý, vyhnete se tak případnými zdravotním problémům. Na takovéto drobné chuťovky se specializují také mnohé restaurace, které podávají i jednoduchá pečená jídla. V Číně se objevily také obří řetězce rychlého občerstvení McDonald´s nebo KFC, kterým však výrazně konkurují místní společnosti jako je třeba Yonghe King.
Čínské nápoje
Čínským národním nápojem je bezesporu čaj, Číňané ho popíjejí vždy a všude. Nejběžnějším a nejoblíbenějším je zelený čaj, který se ihned po sklizni suší. Narazíte zde však také na čaj květinový, červený nebo černý. Pro Tibet je typické popíjení čaje s jačím máslem. Turisté kromě čaje mohou vyzkoušet ještě další typicky čínské nápoje, jako je například čínská káva. Pití kávy se stalo módní záležitostí zejména pro střední vrstvy. Moderním nápojem je také směs čaje a kávy. Také mezi studenými nápoji je nejoblíbenější čaj, popíjí ho zejména čínská mládež. Najdeme zde rovněž širokou nabídku ovocných džusů, každý kraj má svou určitou specialitu. V Xinjiangu je to například šťáva z granátových jablek, v Pekingu hlohový džus a na jihu země zase džus z liči a cukrové třtiny. Do Číny se dostala také Cola, jde však o místní Tianfu Colu, z energetických nápojů můžeme jmenovat třeba Jianlibao s medem. Ničím neobvyklým nejsou ani mléčné nápoje, jogurtové nápoje, sójové a kokosové mléko. Pokud v Číně dostanete chuť na náš tradiční zlatavý mok, nemusíte zoufat. Země se během 21. století stala největším výrobcem piva na světě a každé město má svůj vlastní pivovar. Ochutnat můžete tedy slušný světlý ležák, ale i tmavší pivo. Nejznámějšími pivními značkami jsou Yanjing a Tsingtao. Také kvalita čínského vína se postupně zlepšuje a dnes již můžete narazit na velmi kvalitní, převážně červená vína. Známější je zde spíše Rýžové víno, které ale s klasickým vínem nemá mnoho společného. Množství alkoholu totiž může dosahovat až 38%. Popíjí se teplé a hodí se ke studeným předkrmům. Jedním z nejlepších rýžových vín je Shaoxingské víno, které nemá příliš vysoký obsah alkoholu a jemně voní. K přípitkům se nejčastěji nalévá Maotaim, které je osmkrát prokvašené a sedmkrát destilované. Mezi levné lidové nápoje patří Erquota.
Čína nabízí dostatek nejrůznějších ubytovacích zařízení, která jsou určená pro turisty ze všech finančních vrstev. Ubytovací kapacity jsou zde volné po celý rok, proto rezervace většinou není potřebná. Pokoj si zarezervujte jedině v případě, že se do Číny chcete vydat během vrcholné sezóny v květnu a v říjnu, nebo na čínský Nový rok. Najdete zde dostatečné množství čtyř a pětihvězdičkových hotelů, zařízení střední kategorie i nižší kategorie se skromnějším vybavením. Ve výstavbě je několik hotelových komplexů patřících pod mezinárodní hotelové řetězce, jako je například Hyatt, Sheraton nebo Shangri-la. I takováto zařízení však trpí nedostatkem kvalifikovaného personálu. Úřady v Číně hotelům navrhly povinný seznam vybavení, které by měly hotely v jednotlivých kategoriích mít, nikdo to zde však nehlídá a ani nedodržuje. V Číně je také nepřeberné množství levnějších ubytovacích zařízení, jde například o mládežnické ubytovny, studentské koleje a penziony. Kempování není v Číně příliš obvyklé. Tento způsob nocování je možný pouze v odlehlých koutech země. Jinde by stan přitahoval pozornost místních obyvatel a určitě i policie. Pro turisty jsou ve vnitrozemí připraveny přenosné stany kruhového půdorysu, ve kterých běžně žijí Kazaši a kočovní Mongolové. Tento způsob nocování vám přinese jedinečný zážitek. Ubytovací prostory najdete také v některých klášterech a lamaseriích, jsou však určeny spíše poutníkům, aby si mohli na svých cestách odpočinout. Ubytování je velmi skromné a vybírá se za něj mírný poplatek.
Bezpečnost v Číně
Čína je pro zahraničního návštěvníka či turistu relativně bezpečnou zemí, i když se situace v poslední době zřetelně zhoršuje. Často zde dochází ke krádežím peněz, dokladů a cenných předmětů. Nárůst závažnější kriminality je v poslední době zřetelný zvláště v jihočínských provinciích, kde byla zaznamenána řada násilných loupežných přepadení cizinců a to i za bílého dne. Pozor si dávejte zejména v dopravních prostředcích. Pokud můžete, uschovejte si své cennosti do hotelového sejfu a nenoste s sebou větší finanční obnos. Ženy by se měly také vyhnout vyzývavému oblečení a šperkům, které by přitahovaly pozornost. V Číně se po teroristických útocích v roce 2001 v USA zpřísnila bezpečnostní opatření. Můžete být proto někdy před vstupem do budovy vyzváni, abyste předložili svou tašku k nahlédnutí. Bezpečnost se více hlídá také na letištích a nádražích.
Nepokoje panují také v Tibetu, který je po mnoho let okupován Čínou. Dochází zde k násilnostem, demonstracím a k vypalování obchodů a domů. Podnětem k protičínským protestům se stalo výročí neúspěšného tibetského povstání v roce 1959 proti čínské vládě. Nejhorší situace je ve Lhase, bylo zde zabito mnoho lidí a řada dalších byla vážně zraněná. O zavedení pořádku se snaží čínské bezpečnostní síly. Cizinci mají zakázáno navštěvovat tzv. uzavřené oblasti, ale jejich seznam paradoxně není veřejnosti přístupný. K dispozici je pouze seznam tzv. otevřených oblastí, kam mohou cizinci s platným vízem nebo povolením k pobytu bez zvláštního povolení cestovat. Tyto informace se však mohou časem měnit a proto je dobré před cestou kontaktovat místní orgány nebo Velvyslanectví ČLR v Praze. Je-li oblast sama o sobě „otevřenou", nemusí to znamenat, že je pro cizince otevřená přístupová cesta do ní. Jestli byste se chtěli dostat do některé z uzavřených oblastí, je třeba požádat o zvláštní povolení na místním úřadě policie Public Security Bureau. Pokud byste těchto opatření nedbali a vycestovali tam i bez zvláštního povolení, mohly by vás místní orgány zadržet, vyhostit ze země nebo jinak potrestat.
Nakupování v Číně
Díky velkému rozvoji turistického ruchu se v Číně začaly rychle rozvíjet mnohé obchody a trhy, které vystavují nepřeberné množství nejrůznějších kýčů a suvenýrů. Mezi těmito lacinými imitacemi umění je ale možné nalézt i autentické kusy. Musíte mít však štěstí a umět poznat originál. Unikátní suvenýry vyrábějí čínské národnostní menšiny. Ve velkých městech narazíte na velká obchodní centra a obchodní domy nabízející vše, na co si vzpomenete. Také mnoho velkých hotelů má vlastní obchody se suvenýry, bývají však zbytečně předražené. Na tržištích a u stánků se suvenýry je běžné smlouvání, zkusit to však můžete i v dražších kamenných obchodech, za zkoušku nic nedáte a Číňané jsou na to zvyklí. Většinou se smlouváním dostanete na zajímavou cenu, většina majitelů stánků chce totiž po cizincích až trojnásobek hodnoty výrobku. Místní trhy nabízí širokou škálu zboží, narazíte zde na pestré koberce, potřeby do domácnosti, hygienické potřeby, oblečení, potraviny, suvenýry a mnoho dalšího. Nejčastěji nakupovaným zbožím jsou řemeslné výrobky. Oblíbená je keramika, papírové svitky s kaligrafickým uměním, mramorová pečetidla, malby na papíře nebo hedvábí, kameninové konvičky, hedvábné polštáře, nefritové šperky, vějíře, šperkovnice nebo vystřihovánky z papíru. Jako suvenýr si můžete dovézt také čínské hůlky, skleněné lahvičky na šňupací tabák či koule z města Baoding, které mají uvnitř zvonek a slouží k masírování rukou. Nezapomeňte si dovézt také tradiční čaj nebo rýžové víno.
Peking
Hlavní město Číny je již po staletí také jejím kulturním a správním centrem a svou rozlohou náleží mezi jedno z největších měst světa. Peking v současné době žije přípravami na konání XXIX. letních olympijských her. Ve starém Pekingu se dochovalo mnoho chrámů, paláců a historických uliček, které jistě stojí za návštěvu. Tradičním starým uličkám se říká Hutongy a již po staletí zde probíhá život místních obyvatel venku, přímo před vchody domů. Bohužel tyto tradiční pekingská místa velmi rychle mizí, jsou totiž záměrně bourána, aby se uvolnilo místo pro moderní zástavbu. V srdci moderního Pekingu se rozkládá nechvalně proslulé náměstí Brány Nebeského klidu s mauzoleem vládce a diktátora Mao Zedonga (Ce – tunga), kde v roce 1989 došlo ke krveprolití při studentských demonstracích. V roce 1949 zde Mao vyhlásil Čínskou lidovou republiku. V čele náměstí je umístěn jeho velký obraz. Náměstí je lemováno komunistickými budovami a starobylými chrámy, které byly původně součástí městských hradeb, které byly následně strženy. Kromě Maova mauzolea zde stojí Čínské národní muzeum, pomník lidových hrdinů, Velká síň lidu nebo brána Tian´anmen. Jednou z hlavních zajímavostí v Pekingu je Zakázané město, které představuje velkolepý architektonický komplex. Palác byl dostavěn v roce 1420 a stal se památníkem dynastické Číny. Od ostatních částí města bylo odděleno mohutnými příkopy a hradbami. Zdržovat se zde mohl jen císař s doprovodem, ostatním smrtelníkům sem měli vstup přísně zakázán. Kdo tento zákaz porušil, byl bez milosti popraven. Vystaveny zde byly modlitebny, chámy, svatyně i honosné paláce. Dnes celému areálu dominuje Síň Nejvyšší harmonie. Pro veřejnost byl zpřístupněn v roce 1949. Nedaleko odtud se v rozlehlém parku nachází Chrám Nebes, který byl dokončen roku 1420 za vlády dynastie Ming. Považuje se za nejrozsáhlejší chrámový komplex v Číně a představuje typický příklad čínské architektury, kde se snoubí harmonie a symbolika. Jde o 38 metrů vysokou kruhovou stavbu doplněnou o zlatou kupoli, kde se dnes konají významné náboženské slavnosti. Krásnou stavbou je také císařský Letní palác, který najdeme asi 20 km od centra města v rozlehlém zeleném parku. Celý park leží na uměle vytvořeném jezeře, podél jehož břehu vede krásná kolonáda. Palác byl dvakrát přestavěn císařovnou Cixi a v areálu stojí mnoho dalších sakrálních budov. Nejkomerčnější a nejméně čínskou ulicí v Pekingu je Wangfujing nabízející nepřeberné množství malých i obřích nákupních paláců, restaurací a bank se zástupy Číňanů z vyšších kruhů. Největší koncentrace barů a nočních podniků západního stylu se nachází ve čtvrti Sanlitun.
Asi 45 km severozápadně od Pekingu se rozkládá lokalita s hrobkami mingských císařů – tzv. Shisanling. Místo posledního odpočinku zde našlo 13 z celkem 16 panovníků této dynastie. Jde o typický příklad funerální architektury v Číně. První hrobka zde byla vystavěna již v roce 1424 a nikdy nebyla odkryta. Součástí areálu je také tzv. Cesta duchů, kterou lemuje 36 kamenných soch.
Velká čínská zeď
Žádný z návštěvníků Pekingu by si určitě neměl nechat ujít návštěvu Velké čínské zdi, která se stala symbolem celé země. Vybudována byla za vlády dynastie Ming v době od 14. do 17. století. Táhne se skrz celou zemi přes pouště, kopce a roviny v délce necelých sedmi tisíc kilometrů. Mnohé její úseky jsou dnes již narušeny nebo dokonce chátrají. Nejudržovanější je část kolem hlavního města Pekingu, zde byla dána do téměř původního stavu. Jejím hlavním úkolem byla ochrana Číny před okolními státy, ani přes svou mohutnost však nakonec neodolala nájezdům Mongolů a Mandžuů. Od roku 1987 je Velká čínská zeď zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 2007 je zařazena na seznamu novodobých Sedmi divů světa.
Xi´an
Hlavní město provincie Shaanxi bylo sídelním městem 11 čínských dynastií a vrcholného rozkvětu dosáhlo za vlády dynastie Tang. Díky výhodné poloze na konci Hedvábné stezky se proměnilo na rušnou obchodní metropoli, která přitahovala kupce ze širokého okolí. Dnes je město významným centrem čínského turistického ruchu a najdeme zde mnoho významných architektonických památek. Spatřit zde můžete pozůstatky hradeb a bran a čtyři dochované strážní věže. V roce 652 zde byla postavena pagoda Velké husy, kde se uchovávaly cenné buddhistické předměty. Z výšky 64 metrů si odtud můžete vychutnat překrásný výhled na město. Další zajímavostí Xi´anu je Velká mešita, kterou najdeme uprostřed staré muslimské čtvrti. Ve zdejších uličkách je dnes spousta obchůdků s kaligrafiemi, keramikou a dalšími suvenýry. Mešita je jednou z největších v Číně. Na východ od městských hradeb stojí Chrám Osmi nesmrtelných, jež je největším taoistickým chrámem ve městě. I dnes jsou zde provozovány taoistické bohoslužby a kolem chrámu je krásná výzdoba z taoistické mytologie. Mezi nejvýznamnější čínské památky patří vedle Velké čínské zdi také Armáda terakotových bojovníků ve městě Xi´an, která byla odkryta teprve v roce 1974 při hloubení studny. Jde o hliněné postavy v životní velikosti, které měly za úkol chránit hrobku vládce Qin Shihuangdiho, který se zasloužil o sjednocení Číny. Odkryto bylo přes 7000 vojáků, lučištníků a koní. Každý z bojovníků má jiný osobitý výraz ve tváři a drží v rukou zbraň. Restaurování a odkrývání této významné památky pokračuje dodnes. V roce 1980 bylo nad místem nálezů vybudováno Muzeum terakotových bojovníků a koní císaře Čchin Š' chuang-ti.
Šanghaj
Město Šanghaj ležící u pobřeží Východočínského moře je metropolí jižní Číny a také jedním z největších měst v zemi. Dnes zde žije kolem 13 milionů obyvatel a díky průmyslovému rozmachu se stalo jedním z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě. Městem protéká řeka Huangpu a přestože jde o moderní město, má za sebou Šanghaj také bohatou historii. Původně na tomto místě stála jen malá rybářská vesnička, která se postupem času proměnila ve velkoměsto, kde se snoubí vysoké skleněné mrakodrapy s historickými budovami. Navštívit zde můžete jednu z nejvyšších rozhleden světa - 460 metrů vysokou televizní věž "Perla orientu", nebo významné historické muzeum se sbírkami všech historických čínských dynastií. Kromě starých úzkých dlážděných uliček vás okouzlí také velká výstavní náměstí s nákupními centry.
Staré město najdete na jihu Šanghaje a pyšní se starými chrámy, trhy a klikatými uličkami. Rozkládá se zde tradiční šanghajská zahrada Yuyuan. Nedaleko se nachází pobřežní promenáda Bund lemovaná budovami z koloniální éry. Za vidění strojí budova bývalého hotelu Palace Hotel a Peace Hotel. Budova Hong Kong and Shanghai Bank byla dostavěna v roce 1921 a kdysi byla považována za nejkrásnější stavbu v Asii. Navštívit zde můžete rovněž hlavní nákupní třídy Nanjing Lu a Huaihai Lu. Nejslavnějším šanghajským chrámem je Chrám Nefritového Buddhy z roku 1882. Původně byl soukromým chrámem se dvěma vzácnými plastikami, dnes představuje místo všech zájemců o historii. Nejnovější šanghajskou čtvrtí a hlavní obchodní zónou je Pudong, kde vyrostly jedny z nejvyšších budov na světě.
Nanjing
Město Nanjing, kterému dominují mohutné městské hradby, se stalo důležitým obchodním i kulturním centrem země. Nanjing je hlavním městem provincie Jiangsu a vystavěno bylo na řece Jang – c´- ťiang v blízkosti velkolepé Purpurové hory. Hora dostala své jméno podle barvy skal. Zvedá se nad městem a ukrývá mnoho pamětihodností. Najdeme zde Sunjatsenovo mauzoleum, mingskou císařskou hrobku nebo chrámový komplex Linggusi. Nahoru se můžete nechat vyvézt lanovkou.
Mezi nejkrásnější památky Nanjingu patří císařský dvůr, kde je nespočet nádherných místností, tajných úkrytů i chrámů. Ve zdejším Historickém muzeu Nebeského království se dozvíte vše o starověkém životě v celé této oblasti. V samém centru města stojí Bubnová věž, na níž vojáci dlouhým bubnováním upozorňovali na nebezpečí. Odpočinout si můžete v jedné z věčně zelených zahrad - Mochouchu nebo Xuanwuhu. Nanjing je také ideálním výchozím místem pro příjemné výlety do okolí, například do Purpurových hor, do chrámu Údolí duše s botanickou zahradou nebo ke hrobkám významných císařů. Hradby byly vystavěny v letech 1368 – 1386 a ve své době byly nejrozsáhlejší na světě. Táhly se v délce 33 kilometrů a zeď dosahovala výšky 12 metrů. Součástí městských hradeb je obrovská opevněná pevnost Džbán, která dokázala ukrýt i několik tisíc vojáků. Podobně impozantním dojmem působí také Kamenná citadela.
Huangshan
Pohoří Huangshan neboli Žluté hory je považováno za jedno z nejkrásnějších pohoří v Číně. Hlavní štít dosahuje výšky kolem 1870 metrů a většinou bývá zahalen v mracích. Mezi skalnatými srázy vedou turistické stezky, které poskytují opravdu nevšední a nezapomenutelný zážitek. Bývají proto často doslova zavaleny turisty. Některé stezky jsou náročnější a vedou po úzkých a strmých schodech. Některé úseky výstupů bývají znepokojivě nechráněné, proto není vhodné sem stoupat s dětmi a staršími lidmi. Když se někdy mraky rozplynou, otevře se před vámi krásná scenérie strmých štítů, bambusových hájů a podivuhodných skalních útvarů. Úchvatné jsou rovněž zdejší až tisíc let staré borovice, které jsou vyobrazeny na poštovních známkách a neodmyslitelně k horám patří.
Wulingyuan
Na ploše 391 km2 se rozkládá národní park Wilingyuan pyšnící se překrásným krasovým územím, skalními věžemi a hustou subtropickou vegetací. Park se stal domovem mnoha vzácných druhů zvířat, jako například velemloka čínského, makaka rheus a spousty druhů ptáků. Roste zde také kolem 500 druhů stromů, včetně vzácné metasekvoje čínské, která byla považována za vyhynulou. Nejvyšším vrcholem parku je 1050 metrů vysoká hora Huangshizhai, na kterou se můžete dostat pomocí 3878 schodů nebo kabinové lanovky. Jedinečným skalním útvarem je Most Nesmrtelných, který vede přes hlubokou rokli a není zajištěn žádným zábradlím. Navštívit můžete také jeskyni Huanglongdong dlouhou 11 kilometrů.
Hainan
Hainan je největším Čínským ostrovem a až do poloviny 20. století byl izolován od okolního světa a představoval nevyspělý kout země. Dnes je to vyhledávané turistické letovisko ležící v Jihočínském moři s překrásnými písečnými plážemi, prázdninový ráj se stovkami hotelů a dvěma mezinárodními letišti. Tropické pláže se rozkládají zejména v okolí města Sanya na jižním pobřeží. Na východě ostrova najdete kávovníkové plantáže. Díky dvanácti golfovým hřištím je vyhledávaným cílem milovníků golfu. Na mnoha místech ostrova vyvěrají geotermální prameny s teplotou od 45 do 90°C. Nejznámějšími turistickými oblastmi jsou Yalong Bay a Sanya Bay.
Hongkong
Hongkong je zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky a těší se vysokému stupni autonomie. Za mezinárodní politiku a ozbrojené síly odpovídá vláda v Pekingu. Oblast Hongkongu se rozkládá na členitém poloostrově Kowloon, ostrově Hong Kong a dalších 230 menších ostrůvcích. Hongkong má jednu z nejliberálnějších ekonomik na světě a stal se tak světovým střediskem bankovnictví a obchodu. Jde o moderní a neustále se rozvíjející metropoli, ve které se stále mísí i původní tradice. Vyrostl zde nespočet mrakodrapů a obchodních center sahajících pomalu až do nebe. Mezi hlavní turistické atrakce patří chrám Wong Tai Sin a Ptačí trh. Za návštěvu jistě stojí také trh v Temple Street a Nefritový trh. Uprostřed města se rozkládá hongkongský park, jehož součástí jsou nejen zelené zahrady, ale také jezírka s vodními ptáky, fontány, přírodní restaurace a muzeum čajů. Z 554 metrů vysokého vrcholku Victoria Peak je nádherný výhled na celé město, zátoky a ostrůvky. Nahoru vás vyveze pozemní lanovka Peak Tram jezdící po strmém svahu se sklonem 27°.
Macao
Poloostrov Macao a ostrůvky Taipa a Coloane tvoří zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Macao je vyhledávaným místem pro jednodenní turistické výlety. Rozkládá se na ploše 23,5 km2 a nachází se v místě, kde Perlová řeka ústí do Jihočínského moře. Kdysi bylo Macao portugalskou kolonií a dodnes je zde patrný západní koloniální vliv. Staré město zde stále odolává moderní zástavbě a láká k posezení v některé z místních restaurací, které nabízejí původní kuchyni s čínskými a portugalskými prvky. Hlavním lákadlem jsou však všudypřítomná kasina s nonstop provozem. Z koloniálního období se v Macau dochovalo mnoho památek, například stará pevnost Fortaleza do Monte z roku 1616. Dodnes jsou patrné mohutné hradby a na nich jsou umístěna stará děla. Pod pevností můžete navštívit Muzeum Macaa s expozicemi o životě Portugalců a Číňanů. Dochovalo se také impozantní průčelí katedrály Ruinas de São Paulo, kterou založili japonští křesťanští konvertité. Na kopci nad městem byla v roce 1637 postavena pevnost a následně i maják Guia. Odtud je překrásný panoramatický výhled na celé Macao. Srdcem Macaa je náměstí Largo do Senado, které je obklopeno množstvím honosných koloniálních budov. Zajímavou stavbou je Hotel Lisboa a za návštěvu stojí také Starý protestantský hřbitov nacházející se v rohu Camõesových zahrad. Avenida de Praia Grande je krásná ulice lemovaná elegantními a okázalými koloniálními domy, které jsou i v dnešn�
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko