Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yungangské jeskyně

Severně od čínského hlavního města Pekingu se nachází atraktivní oblast Yungangských jeskyní, jež byly za dynastie Severní Wei v letech 453 – 494 našeho letopočtu vyhloubeny do pískovcového útesu. Jde o jeden z nejvěhlasnějších výtvorů buddhistického umění v Číně.

Na více než 51 tisících sochách jsou patrné helénské, perské, středoasijské a indické prvky. Takovou různorodost kultur má za následek Hedvábná stezka, po které se sem dostávalo mnoho vlivů. Jeskyně a okolní vytesané sochy vytvořila z pískovce armáda více než 40 000 pracovníků. Když se v roce 494 po Kristu přestěhovalo hlavní město z Datongu do Luoyangu, téměř veškeré práce v oblasti Yungangu utichly. 

Jeskyně jsou významnou památkou buddhistického umění a zároveň místem uctívání a modliteb. Po mnoho staletí byly chráněny a doslova utajovány před zvědavci. Podařilo se zachovat 53 jeskyní, z čehož přístupných je 20. Velikost soch se pohybuje od 2 centimetrů do 17 metrů a jsou opatřeny anglickými popisky. Atraktivní jsou především jeskyně číslo 5, 6 a 20. 

Sloh jednotlivých jeskyní je většinou jednoduchý a jedná se pouze o prázdné prostory vyplněné sochami. Některé jeskyně byly navrženy jako chrámy, po obvodu je obklopují dřevěné galerie a jsou ozdobeny mnoha tesanými reliéfy a sochami. V jeskyni číslo 5 se nachází nejvyšší socha a tou je 17 metrů vysoký Buddha. Dalšího Buddhu najdete v jeskyni číslo 20, která byla dříve zastíněna dřevěnou zástěnou. Jeskyni č. 12 zdobí hudebníci – milovníci tance a hudby. Barevné stěny jedinečným způsobem dokumentují vývoj hudebních nástrojů v tehdejší Číně. V jeskyni číslo 6 pak můžeme obdivovat reliéfy buddhistických legend, osa jejích stěn tvoří ústřední sloup. Stěny jeskyně číslo 2 obklopují ústřední pagodu spojující strop s podlahou. Sochy v této jeskyni byly lehce poškozeny povětrnostními vlivy.

- jap -

Předchozí články z Číny
Longmenské jeskyně 
Chongqing – třetí největší město Číny 
Most Marca Pola 
Panenské pláže Hainanu 
Xi´an – kde odpočívají bojovníci 

Článek byl zobrazen 5 447 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko