Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Longmenské jeskyně

Severně od Pekingu se na přibližně kilometr dlouhém úseku na pravém břehu řeky Yi soustřeďuje na 2000 jeskyní a výklenků, ve kterých je seskupeno více než 100 tisíc plastik a soch Buddhy. Tento unikátní soubor náboženských skulptur je vrcholem sochařského buddhistického umění v Číně a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vznik jeskyní se datuje do doby, kdy buddhističtí panovníci dynastie Severní Wei, jež vládla v letech 386 – 534 po Kristu, přestěhovali své sídelní město z Datongu do Luoyangu. Mnohé další jeskyně pak přibyly za vlády dynastií Sui a Tang, zejména v době, kdy usedla na trůn tangská císařovna Wu Zetian. Jistý útlum byl zaznamenán v době protibuddhistických čistek. Vedle eroze se na dnešním stavu soch podepsali západní lovci suvenýrů v 19. a 20. století. Další rána přišla v podobě revolučních Rudých gard, které během Kulturní revoluce zničily mnoho památek. Vandalové mají na svědomí velké množství bezhlavých soch, které dnes místu navozují ponurou atmosféru. I tato torza soch jsou však dnes udržována v dobrém stavu. Jednotlivé hlavy dnes zdobí mnoho veřejných a soukromých sbírek v Evropě a severní Americe. Komplex se nachází asi 13 km od města Luoyang. 

Prohlídku je dobré začít u Jeskyně lotosového květu, která byla vyhloubena kolem roku 527. Jako jedna z mála vznikla jako celek a nebyla v dalších letech již upravována. Název získala podle kamenného lotosového květu, jenž se nachází uprostřed klenutého stropu, obklopeného nebeskými nymfami, tzv. „apsarami“. Další jeskyní je Jeskyně desetitisíce Buddhů z roku 680. Jde o typickou jeskyni z období dynastie Tang. Uchovává bezpočet plastik Buddhy a navozuje tak silný dojem přítomnosti tohoto velkého myslitele. Vedle tisíců malých Buddhů, které daly jeskyni jméno, zde naleznete i jednu velikou sochu a dále pak sochy hudebníků. 

Jeskyně Receptů dostala své jméno podle rytin na jejích stěnách. Šlo o recepty na vyléčení mnoha nemocí a zdravotních problémů. V průběhu 150 let recepty přibývaly a jsou tak zosobněním jedinečných záznamů o typologických změnách v průběhu času. Tři Binyangské jeskyně byly dokončeny kolem roku 523 po Kristu. Práce byly započaty za dynastie severní Wei a probíhaly celkem asi 24 let. Nalézají se nejblíže ke vstupu do areálu. 

Příkladem stylu období Tang je jeskyně Fengxiansi, která je ze všech zdejších jeskyní největší. Zrodila se v roce 675 po Kristu a hlavní stěnu zdobí pět obrovských buddhistických plastik. Ústřední postavou je zakladatel buddhismu Šákjamuni, kolem kterého byly vytesány ještě 4 postavy „ánandů“ neboli žáků, pocházející z období dynastie Severní Wei. Spolu se sochami na bočních stěnách symbolizují tato seskupení Buddhu minulosti, současnosti a budoucnosti. 

Kdysi se v jeskyních Binyang nacházely ještě dva rozměrné reliéfy císaře a císařovny uctívajících Buddhu, ale ve 30. letech minulého století byly uloupeny a dodnes o ně pečují muzea v USA. V jižní Binyangské jeskyni však můžete obdivovat několik krásných plastik pocházejících z roku 641. Postavy vynikají klidným výrazem a jsou skvělou ukázkou přechodu mezi vážným, strohým uměleckým stylem dynastie Severní Wei a živým naturalismem doby Tang. 

- jap - 

Předchozí články z Číny
Chongqing – třetí největší město Číny 
Most Marca Pola 
Panenské pláže Hainanu 
Xi´an – kde odpočívají bojovníci 
Za čistým vzduchem do Xiamenu 

Článek byl zobrazen 4 939 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko