Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Most Marka Pola

Přes řeku Yongding se v čínském městě Wanping klene 267 metrů dlouhý mramorový Most Marka Pola známý také jako Lugouquiao. Byl postaven za dynastie Jin v roce 1189, ale během rozsáhlých povodní zničen. O několik století později bylo rozhodnuto o rekonstrukci a dnešní stavba tak pochází z roku 1698.

Most byl pojmenován po Marku Polovi poté, co jej tento spisovatel vylíčil ve svém slavném cestopisném díle „Milion“, v němž čerpal z dávných cest, které po Číně podnikl jeho otec a strýc. Čínsky se mostu říká Lugouquiao, anglicky Marco Polo Bridge.

Most tvoří jedenáct oblouků a na jeho východním i západním konci je možné si prohlédnout stély s nápisy od qingských císařů Kangxiho a Qianlonga. Východní Qianlongova stéla nese poetický nápis „lugou xiaoyue“ což v překladu znamená „měsíc za úsvitu v Lugou“.  Po celé délce mostu se nachází balustrády zdobené více než čtyřmi stovkami kamenných lvů, kteří se od sebe liší jen nepatrnými detaily. Místní legenda praví, že právě tyto hrozivě vyhlížející sochy v hluboké noci ožívají. Není tak radno se po setmění pohybovat v blízkosti mostu.

I když prošel most v minulosti několika rozsáhlými přestavbami a rozšířením, překvapivě se do dnešních dní podařilo zachovat i jeho značnou původní část. Most se do novodobých čínských dějin nechvalně zapsal jako dějiště nešťastné události. Dne 7. července roku 1937 zde došlo k přestřelce mezi japonskou císařskou armádou a nacionalistickými čínskými vojáky. Tento boj vyústil v japonskou okupaci nedalekého Pekingu, která nakonec přerostla v regulérní válku. Pokud vás tato událost zajímá, navštivte expozici v pamětní síni ve Wanpingu, která ji podrobně dokumentuje. 

- jap -

Předchozí články z Číny
Panenské pláže Hainanu 
Xi´an – kde odpočívají bojovníci 
Za čistým vzduchem do Xiamenu 
Harbin - nejchladnější město Číny 
Macao - nové Las Vegas 

Článek byl zobrazen 4 496 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko