Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wutaishan – v objetí klášterů

Název severočínského pohoří Wutaishan by se dal přeložit jako „Hory pěti teras“ – je totiž tvořeno pěti horskými štíty, které obklopují půvabnou klášterní vesnici Taihuai. V této oblasti se ukrývá mnoho velkých i menších buddhistických klášterů, z nichž většina žije svým po staletí neměnným tradičním životem neznehodnoceným moderní civilizací.

První chrámy vyrostly na Wutaishanu v období dynastie Východní Han. V období dynastie Qing již stávalo na Wutaishanu více než 300 chrámů, ale do dnešních dní se jich podařilo dochovat jen nepatrnou část. Původně bylo pohoří posvátným místem taoistů, kteří v nich hledali tajemství nesmrtelnosti.  Žil zde také Congkhapa, zakladatel buddhistické sekty Žlutých miter, v jejímž čele stojí dalajlama. Proto zdejší hory a svatyně uctívají také lámaisté z Tibetu a Mongolska. 

pohoří Wutai
Foto: Wutaishan, vesnice Taihuai

Pokud chcete zdejší oblast prozkoumat, vydejte se sem v období pozdního jara nebo v létě, kdy zde panuje nejlepší počasí, ale zároveň tady potkáte i nejvíce návštěvníků. Jde o turistickou oblast nepříliš vzdálenou od Pekingu, proto je oblíbená hlavně mezi místními výletníky. Přestože zde na cizince téměř nenarazíte, je i tak koncentrace turistů obrovská. K mnohým svatyním je možné se dostat bez větších potíží autobusem nebo v rámci organizovaného výletu minibusem z Taihuai. Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete se pokusit dostat i k výše položeným a odlehlým stavbám, počítejte však s vyšší fyzickou i časovou náročností. Za vynaloženou námahu budete odměněni možností obdivovat jedny z nejstarších staveb v Číně.

Vesnice Tiahuai  ležící západně od řeky Qingshui bývá neustále zaplavována poutníky, mnichy, lamy a také turisty, kteří sem přijíždějí obdivovat buddhistické stavby a nakupují náboženské talismany. Je ideálním výchozím místem pro návštěvu jednotlivých chrámů ukrytých v horách Wutaishanu. Množství klášterů cestou může nabídnout vodu, jídlo i nocleh. Mimo kláštery ale není prakticky žádná voda, takže se v každém případě vyplatí nějakou vzít. 

pohoří Wutai
Foto: Wutaishan

Asi 3 km od Tiahuai se na Jižní hoře nachází chrám Nanshansi, který patří k největším v pohoří. Láká především svými 18 jedinečně umně vytesanými postavami „arbatů“. Pokud se vydáte z vesničky směrem na jihozápad, po 5 kilometrech dojdete k Youguosi, která je součástí chrámového komplexu Longquansi – chrámu Dračího pramene. Chrám se pyšní ohromnou mramorovou branou, k níž se dostanete po 108 schodech. Toto významné číslo odpovídá počtu korálků v buddhistickém růženci. Uvnitř je síň Nebeských králů se sochou Smějícího se Buddhy, Guanyinina síň a pagoda Pujita. Snadno se dostanete také k dalším dvěma chrámům Bishansi, který poutá pozornost působivými buddhistickými plastikami, a Zhenhaisi. 

Mnohem vzdálenější je pak třeba chrám Nanchansi, který ukrývá jednu z nejstarších neporušených dřevěných síní. Vznikla v roce 782 po Kristu a nějakým záhadným způsobem se jí podařilo uniknout zkáze během mnoha buddhistických čistek, které historii Číny provázely. I když síň v minulosti prošla řadou rekonstrukcí, podařilo se jí uchovat si původní a vzácné architektonické pojetí z doby dynastie Tang. Také chrám Foguangsi se může pochlubit síní Tangů z 9. století, která ohromuje především úchvatně vyvedenými nástěnnými malbami z období dynastií Tang a Song. 

- jap -

Další články z Číny:
Novodobé divy světa – Velká čínská zeď
Nanchang – město revoluce
Kunming – město věčného jara
Yungangské jeskyně
Longmenské jeskyně

Článek byl zobrazen 4 961 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko