Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Yungangské jeskyně

Severně od čínského hlavního města Pekingu se nachází atraktivní oblast Yungangských jeskyní, jež byly za dynastie Severní Wei v letech 453 – 494 našeho letopočtu vyhloubeny do pískovcového útesu. Jde o jeden z nejvěhlasnějších výtvorů buddhistického umění v Číně.

Na více než 51 tisících sochách jsou patrné helénské, perské, středoasijské a indické prvky. Takovou různorodost kultur má za následek Hedvábná stezka, po které se sem dostávalo mnoho vlivů. Jeskyně a okolní vytesané sochy vytvořila z pískovce armáda více než 40 000 pracovníků. Když se v roce 494 po Kristu přestěhovalo hlavní město z Datongu do Luoyangu, téměř veškeré práce v oblasti Yungangu utichly. 

Jeskyně jsou významnou památkou buddhistického umění a zároveň místem uctívání a modliteb. Po mnoho staletí byly chráněny a doslova utajovány před zvědavci. Podařilo se zachovat 53 jeskyní, z čehož přístupných je 20. Velikost soch se pohybuje od 2 centimetrů do 17 metrů a jsou opatřeny anglickými popisky. Atraktivní jsou především jeskyně číslo 5, 6 a 20. 

Sloh jednotlivých jeskyní je většinou jednoduchý a jedná se pouze o prázdné prostory vyplněné sochami. Některé jeskyně byly navrženy jako chrámy, po obvodu je obklopují dřevěné galerie a jsou ozdobeny mnoha tesanými reliéfy a sochami. V jeskyni číslo 5 se nachází nejvyšší socha a tou je 17 metrů vysoký Buddha. Dalšího Buddhu najdete v jeskyni číslo 20, která byla dříve zastíněna dřevěnou zástěnou. Jeskyni č. 12 zdobí hudebníci – milovníci tance a hudby. Barevné stěny jedinečným způsobem dokumentují vývoj hudebních nástrojů v tehdejší Číně. V jeskyni číslo 6 pak můžeme obdivovat reliéfy buddhistických legend, osa jejích stěn tvoří ústřední sloup. Stěny jeskyně číslo 2 obklopují ústřední pagodu spojující strop s podlahou. Sochy v této jeskyni byly lehce poškozeny povětrnostními vlivy.

- jap -

Předchozí články z Číny
Longmenské jeskyně 
Chongqing – třetí největší město Číny 
Most Marca Pola 
Panenské pláže Hainanu 
Xi´an – kde odpočívají bojovníci 

Článek byl zobrazen 4 443 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko