Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wuhan opatruje předměty z hrobky markýze Yi

Provincie Hubei patří k nejzápadnějším provinciím střední Číny. Jejím hlavním městem je Wuhan ležící na Dlouhé řece. Vznikl spojením tří měst – Wuchang, Hanyang a Hankou a stal se prvním čínským městem, kde byla zahájena industrializace. Dnes je Wuhan obchodním a průmyslovým centrem s významným přístavem.

Zatímco Wuchang a Hanyang jsou starověká sídla, Hankou bylo vybudováno teprve v roce 1861 jako přístav pro mezinárodní obchod. Průmyslová tradice tedy sahá do 19. století, tehdy zde začaly vznikat první železárny a ocelárny. V současnosti převažuje průmysl hutnický (jeden z nejvýznamnějších v Číně), strojírenský, textilní, chemický, elektrotechnický, sklářský, potravinářský a další. Wuhan byl v roce 1911 navíc dějištěm prvního povstání, které mělo za následek pád dynastie Qing a vytvoření Čínské republiky. Od roku 1927 bylo město v rukou nacionalistické strany Kuomintangu a v roce 1937 se stalo také přechodným sídlem kuomintangské vlády. V letech 1938 – 1945 byl Wuhan okupován Japonci, v roce 1949 nakonec obsazen komunisty.


Autor: Dan Forys

I když je Wuhan spíše průmyslovým městem, najdete zde i četné historické památky a muzea. Právě zde je dokonce jedno z nejlepších čínských muzeí a tím je Muzeum provincie Hubei, které je situováno na břehu jezera Donghu. Muzeum opatruje předměty nalezené v roce 1978 v hrobce markýze Yi, který byl v období válčících států významnou osobností. Zemřel v roce 433 před Kristem a pochován byl společně se svými konkubínami, psem, tisícovkou bronzových, kamenných a dřevěných předmětů. Nejzajímavější je však sbírka bronzových zvonů, z nichž každý při úderu vydává dva tóny.

V sousedství muzea stojí Maova vila, která sloužila v letech 1960 až 1974 jako útočiště Mao Ce-tunga. Ten v ní pobýval během prvních let Kulturní revoluce. Vila je umístěna v prostorné zahradě a návštěvníci si dnes mohou prohlédnout obytné prostory, zasedací místnost, protiletecký kryt a plavecký bazén. Ve čtvrti Wuchang, jižně od Dlouhé řeky, se nachází pavilon Žlutého jeřába, jež je přesnou replikou stavby z 3. století, která byla zničena během požáru v roce 1884. Padesát metrů vysoký pavilon je krásnou ukázkou stylu typického pro období Qing.

Ve východní části kopce Sheshan se nachází taoistický chrám Changchunguan s lékárnou, kde je možné získat léčivé bylinky nasbírané v okolí. Směrem na jih je červená cihlová budova zvaná Hongge, která během povstání v roce 1911 sloužila jako Ústředí vojenské vlády provincie Hubei. V roce 1957 byl komunisty přes Dlouhou řeku vystavěn 110 metrů dlouhý most. Roku 1995 byl nedaleko něj vybudován další novější most.

V průmyslové čtvrti Hanyang se nachází velká spousta zajímavostí, které jsou soustředěny především okolo Guishanu – Želvího kopce. Na Guqintai neboli Loutnovou terasu přicházel pravidelně hrávat legendární hudebník Bo Ya. Ve východní části kopce se podařilo dochovat dvě hrobky. V jedné je uložena He Jingyu (1895 – 1928) – první žena, jež byla jednou z vůdčích osobností komunistické Číny. Druhá hrobka ukrývá ostatky polomytického hrdiny Lu Sua, který žil v mnohem dřívější době. Byl generálem království Wu v období Tří království.

V západním Hanyangu vyrostl v období Qingů buddhistický chrám známý jako Guiyuansi. Ten opatruje několik starobylých památek, včetně sochy Buddhy z dynastie Severní Wei. Nejvíce se však proslavil síní, v níž jsou uloženy sochy asi 500 arbatů, které byly vytesány ve 20. letech 19. století. V hlavní síni si pak můžete ještě prohlédnout sochu Buddhy vytesanou z jediného kusu nefritu. Čtvrť Hankou se může pochlubit zajímavými stavbami, které jsou krásným příkladem koloniální architektury evropského stylu. Ty nejúchvatnější domy naleznete v ulicích Yanjiang Dadao  Jianghan Lu. Také stará celnice byla postavena v novorenesančním duchu, budova má nádherný portikus z šedého kamene a doplňují ji korintské hlavice.

- jap -

Předchozí články z Číny:
Kanton – brána čínského jihu
Yangzhou – město soli
Lantau Island
Guiyang zahalený do mraků
Tianjin

Článek byl zobrazen 10 543 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko