Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wutaishan – v objetí klášterů

Název severočínského pohoří Wutaishan by se dal přeložit jako „Hory pěti teras“ – je totiž tvořeno pěti horskými štíty, které obklopují půvabnou klášterní vesnici Taihuai. V této oblasti se ukrývá mnoho velkých i menších buddhistických klášterů, z nichž většina žije svým po staletí neměnným tradičním životem neznehodnoceným moderní civilizací.

První chrámy vyrostly na Wutaishanu v období dynastie Východní Han. V období dynastie Qing již stávalo na Wutaishanu více než 300 chrámů, ale do dnešních dní se jich podařilo dochovat jen nepatrnou část. Původně bylo pohoří posvátným místem taoistů, kteří v nich hledali tajemství nesmrtelnosti.  Žil zde také Congkhapa, zakladatel buddhistické sekty Žlutých miter, v jejímž čele stojí dalajlama. Proto zdejší hory a svatyně uctívají také lámaisté z Tibetu a Mongolska. 

pohoří Wutai
Foto: Wutaishan, vesnice Taihuai

Pokud chcete zdejší oblast prozkoumat, vydejte se sem v období pozdního jara nebo v létě, kdy zde panuje nejlepší počasí, ale zároveň tady potkáte i nejvíce návštěvníků. Jde o turistickou oblast nepříliš vzdálenou od Pekingu, proto je oblíbená hlavně mezi místními výletníky. Přestože zde na cizince téměř nenarazíte, je i tak koncentrace turistů obrovská. K mnohým svatyním je možné se dostat bez větších potíží autobusem nebo v rámci organizovaného výletu minibusem z Taihuai. Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete se pokusit dostat i k výše položeným a odlehlým stavbám, počítejte však s vyšší fyzickou i časovou náročností. Za vynaloženou námahu budete odměněni možností obdivovat jedny z nejstarších staveb v Číně.

Vesnice Tiahuai  ležící západně od řeky Qingshui bývá neustále zaplavována poutníky, mnichy, lamy a také turisty, kteří sem přijíždějí obdivovat buddhistické stavby a nakupují náboženské talismany. Je ideálním výchozím místem pro návštěvu jednotlivých chrámů ukrytých v horách Wutaishanu. Množství klášterů cestou může nabídnout vodu, jídlo i nocleh. Mimo kláštery ale není prakticky žádná voda, takže se v každém případě vyplatí nějakou vzít. 

pohoří Wutai
Foto: Wutaishan

Asi 3 km od Tiahuai se na Jižní hoře nachází chrám Nanshansi, který patří k největším v pohoří. Láká především svými 18 jedinečně umně vytesanými postavami „arbatů“. Pokud se vydáte z vesničky směrem na jihozápad, po 5 kilometrech dojdete k Youguosi, která je součástí chrámového komplexu Longquansi – chrámu Dračího pramene. Chrám se pyšní ohromnou mramorovou branou, k níž se dostanete po 108 schodech. Toto významné číslo odpovídá počtu korálků v buddhistickém růženci. Uvnitř je síň Nebeských králů se sochou Smějícího se Buddhy, Guanyinina síň a pagoda Pujita. Snadno se dostanete také k dalším dvěma chrámům Bishansi, který poutá pozornost působivými buddhistickými plastikami, a Zhenhaisi. 

Mnohem vzdálenější je pak třeba chrám Nanchansi, který ukrývá jednu z nejstarších neporušených dřevěných síní. Vznikla v roce 782 po Kristu a nějakým záhadným způsobem se jí podařilo uniknout zkáze během mnoha buddhistických čistek, které historii Číny provázely. I když síň v minulosti prošla řadou rekonstrukcí, podařilo se jí uchovat si původní a vzácné architektonické pojetí z doby dynastie Tang. Také chrám Foguangsi se může pochlubit síní Tangů z 9. století, která ohromuje především úchvatně vyvedenými nástěnnými malbami z období dynastií Tang a Song. 

- jap -

Další články z Číny:
Novodobé divy světa – Velká čínská zeď
Nanchang – město revoluce
Kunming – město věčného jara
Yungangské jeskyně
Longmenské jeskyně

Článek byl zobrazen 4 349 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko