Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Songshan, Shaolinský chrám a Kung-fu

Asi 80 km na západ od města Zhengzhou se vypíná jedna z pěti posvátných taoistických hor Číny s názvem Songshan, která dosahuje výšky 1492 metrů nad mořem. Právě na jejím vrcholku se nachází šaolinský klášter, jenž je centrem bojových umění a jakýmsi poutním místem pro každého cvičence Kung-fu.

Tuto oblast najdete ve středočínské provincii Henan, která se rozprostírá v oblasti středního a dolního toku Žluté řeky. Skvělým výchozím bodem k prohlídce památek v okolí Songshanu je Dengfeng nacházející se na úpatí hory Taishishan. Kolem chrámů zde vede několik stezek, z nichž se otevírají úchvatné výhledy do údolí. Pouhých pět kilometrů směrem na východ se rozkládá rozměrný Zhongyuemiao, neboli klášter Prostředního vrcholu. Jde zřejmě o nejstarší taoistickou svatyni, byla vysvěcena před více než 2200 lety, ale stavba je ve skutečnosti ještě mnohem mladší. 

hora Songshan
Foto: hora Songshan

Asi 3 km na sever se nachází Songyangská akademie, která patřila v minulosti mezi čtyři vyhlášená centra vzdělávání. Nádvoří této konfuciánské koleje zdobí dva cypřiše, které údajně před 2 tisíci lety vysadil císař Wudi z dynastie Han. O něco výše se na úbočí tyčí dvanáctiboká pagoda chrámu Songyuesi pocházející z 6. století po Kristu. Jde o nejstarší cihlovou pagodu v celé Číně. Jen 10 km jihovýchodně od Dengfengu je situována observatoř Gaochentai s jehlanovou věží pocházející z doby dynastie Yuan. Je nejstarší neporušenou observatoří v zemi. 

Asi 13 km severozápadně od Dengfengu je vzdálen buddhistický Shaolinský chrám, který byl postaven roku 495 za dynastie Wei (386 - 534) na objednávku císaře Xiaowena. Ten nechal chrám vystavět na počest návštěvy slavného indického mnicha Batuo šířícího buddhismus. Chrám je poměrně rozlehlý a skládá se z několika síní. Pavilon Stání ve sněhu, situovaný v zadní části, označuje místo, kde si mnich Huihe uťal paži, aby se lépe dostal do zenového buddhismu. Za ním je možné vidět pavilon Piludian s prohloubeninami na podlaze. Zde si mniši cvičili práci nohou. Terakotové postavy v síni Chuiputang znázorňují různé styly šaolinského boxu. 

Roku 527 přišel do kláštera Bódhidarma, 28. buddhistický patriarcha, syn indického krále Sugandy a žák mistra Prajnatavy. Ten dal klášteru bojového ducha, vypracoval cvičební sestavy, z nichž se vyvinul tzv. šaolinský box. Od té doby se datuje rozvoj bojových umění v klášteře. Z šaolinského boxu dodnes čerpají všechna významná čínská bojová umění. V období prosperity žilo v klášteře až 500 bojujících mnichů. Vyučovalo se zde Kung-fu stylu pěti zvířat - draka, jako symboliky duše, hada – ohebnosti a pevnosti těla, tygra – síly, leoparda – dechu a jeřába, jež znázorňoval vitalitu. Součástí výcviku bylo i léčitelství pomocí akupunktury a znalost léčivých bylin. Šaolinští mniši museli vydržet také velmi tvrdý výcvikový režim. 

hřbitov mnichů v šaolinském chrámu
Foto: hřbitov mnichů v šaolinském chrámu

Chrám v minulosti několikrát vyhořel a kvůli četným obnovám a komercializaci se doslova rozplynulo jeho tajemno. Přesto zůstal poutním místem vyznavačů bojových umění, kteří se zde chtějí zdokonalit v Kung-fu. Naposledy byl zrestaurován počátkem 20. století a dnes je kulturní a historickou památkou. Skládá se ze samotného kláštera, kde žijí mniši a z přilehlých budov, které slouží především turistům a také jako školy bojových umění. Dnešní šaolini pořádají po světě exhibice Kung-fu a již navštívili i Českou republiku.

Ačkoliv nikdo jistě neví, kdy přesně se v Číně bojové umění Kung-fu objevilo, je jisté, že i dnes Čína vyniká nejvyšším počtem bojovníků i největší pestrostí jeho bojových stylů. I když se tyto styly značně prolínají, obecně je lze rozdělit na dvě hlavní skupiny: vnitřní a vnější. Vnitřní styly kladou důraz spíše na vnitřní schopnosti neboli „qi“ a soupeře se snaží vyvést z rovnováhy uhýbáním a jemností. Zatímco cílem vnější formy je porazit protivníka fyzickou silou. 

Při kung-fu se využívá mnoho zbraní, časté jsou meče, šavle a biče. Součástí cvičení však bývá také boj s předměty každodenní potřeby, jako je vějíř, deštník nebo stolička. Kung-fu se jako druh bojového umění nesčetněkrát ocitlo ve filmech, je však třeba vědět, že bojová umění v kinematografii se od skutečných velmi liší. Pohyby bývají většinou naaranžované a řadu scén točí kaskadéři. Mezi slavné herce čínského a hongkongského filmového průmyslu patřili a stále ještě patří Bruce Lee, Jackie Chan a Jet Li. 

- jap -

Další články z Číny: 
Shenyang – zašlá sláva Mao Ce-tunga  
Pingyao ukryté za hradbami  
Chengdu – kde pandy dávají dobrou noc  
Chongqing – třetí největší město Číny 
Hrobky mingských císařů

Článek byl zobrazen 5 185 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko