Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hainan - za sluncem na čínskou Havaj

Ostrov Hainan situovaný až na samotném jihu Číny je pro svou tropický charakter často přirovnáván k americké Havaji. Je to však místo oplývající jedinečnou krásou a během návštěvy pocítíte také jeho specifickou atmosféru. Proto neváhejte a vyrazte na Hainan!

Hainan rozkládající se na ploše 34 tisíc km2 byl v minulosti administrativní součástí provincie Guangdong, dnes je však již samostatnou čínskou provincií. Návštěvníci si zde mohou užívat relaxace na bílých písčitých plážích, koupat se v blankytně modrém Jihočínském moři nebo se vydat na exkurzi do kopcovitého zeleného vnitrozemí a kochat se tropickou květenou. Ostrov je jedinečný také svou bohatou historií, pozůstatky původní kultury Liů a různorodostí místního obyvatelstva. Celkově zde žije 37 etnických skupin používajících vlastní zvyky a tradice, což značně ovlivňuje místní kulturní rozmanitost. Díky izolované poloze ostrova zde příslušníci původního kmene Liů žili až do 30. let minulého století primitivním způsobem života lovců-sběračů a nebyli ovlivňováni moderní dobou.

Již po mnoho let se ostrov snaží stát mezinárodním turistickým centrem, vyrostla zde proto zajímavá a vzkvétající letoviska, která návštěvníkům poskytují vše potřebné ke strávení pohodové dovolené. Až do poloviny 20. století byl však ostrov považován za místo, kam se posílali do vyhnanství nepohodlní lidé. Od roku 1988 se zde začalo ve velkém budovat, ale většina projektů se nikdy nedočkala svého dokončení. V současné době je Hainan tropickou „zahradou Číny“, jakýmsi prázdninovým rájem se stovkami hotelů a dvěma mezinárodními letišti.

Hlavním městem ostrova se stalo Haikou s rušným přístavem.  Jde o důležitý dopravní uzel nacházející se na severu ostrova. Nedaleko se nalézá pamětní chrám Wugongci (Pěti pánů), jenž byl postaven v roce 1889. Jedna ze síní dnes připomíná básníka Su Dongpoa, který zde v letech 1097 – 1100 žil v exilu. Zajímavé je také mohutné opevnění Xiuyang vystavěné v 19. století na západ od centra Haikou. V minulosti sloužilo jako obrana proti nájezdům francouzských vojsk. Masivní kamenné hradby jsou proto opatřeny 6 velkými děly a jednotlivé střílny jsou propojeny podzemními chodbami.


Foto: Hainan  Autor: Pavel Krömer

Jestliže jste milovníky přírody a pěší turistiky, vyrazte do vnitrozemí ostrova, kde se před vámi otevře krásná a nedotčená krajina. Navíc se dostanete do přímého kontaktu s ostrovními obyvateli, kteří jsou velmi milí a pohostinní. Nejvýznamnějším centrem hornatého středu ostrova je městečko Tongshi, kde můžete navštívit Národopisné muzeum. V něm se seznámíte s jeho historií a kulturou Hainanu. Město je sídlem autonomních vlád Liů a Miaů, v jeho okolí je proto rozeseto mnoho pozůstatků jejich tradičních domů a stodol. Pokud se vydáte z Tongshi směrem na severovýchod, po 50 kilometrech dorazíte k úpatí hory Wuzhishan měřící 1867 metrů nad mořem. Pro místní obyvatele je hora posvátná, pokud však budete chtít, můžete si udělat hezký výlet a vydat se na její vrchol. Dalším zajímavým místem je Baihuashan, kde je k vidění 300 metrů vysoký vodopád.

Na východním pobřeží Hainanu navštivte město Wenchang, ze kterého to není daleko k širokým plážím a kokosovým hájům v Dongjiao Yelinu.  Na okraji města Wanning pak můžete navštívit jedinečnou oblast Dongshaling s podivuhodnými skalními útvary. Pokud pojedete směrem na jih, dorazíte k městu Xinglong, které je po celé Číně známo výrobou skvělé kávy. Nachází se zde také tzv. Tropická farma zahraničních Číňanů, kde žije okolo 20 tisíc emigrantů z Vietnamu a dalších zemí převážně jihovýchodní Asie. Tito lidé si sem přišli vydělat na živobytí a vyrábí kávu či kaučuk.

Město Lingshui je hlavním městem stejnojmenného autonomního okresu. Zavítat zde můžete do Muzea komunismu, které návštěvníky seznamuje s první čínskou komunistickou vládou, jež na ostrově vznikla v roce 1928. Při procházce ulicemi Lingshui si budete připadat, jako byste se vrátili zpět v čase. Od počátku 20. století se toho zde opravdu moc nezměnilo, ulice jsou lemovány starými malebnými krámky a domky.

Nedaleko města Xincun, kde žije početná populace národnosti Hakka, z moře vystupuje Opičí ostrov. Opičí se mu říká proto, že jej okupuje početná kolonie makaků, na které narazíte opravdu na každém kroku. Ostrov je dostupný pravidelným lodním spojem a se stal oblíbeným cílem jednodenních výletů.

Nejvyhledávanější je na Hainanu jeho jižní pobřeží s tropickými plážemi v blízkosti města Sanya. Sanya je hlavní turistickou oblastí, ale také nejjižnějším čínským městem a předním přístavem země. Nejrušnější je pláž Dadonghai lemovaná hotely, restauracemi, obchody a četnými zábavními zařízeními. Krásná široká pláže se táhne v délce 7 km podél zálivu Yalongwan. Její bělostný písek nádherně kontrastuje s azurově modrou vodou na jedné straně a s palmovou promenádou na straně druhé. Za návštěvu však stojí také pláž Tianya Haijiao, pro niž jsou typická skaliska, jejichž vyobrazení se dostalo dokonce i na čínskou bankovku. Přibližně 2 hodiny plavby je vzdálen ostrov Ximaozhou, který je doslova rájem pro milovníky potápění a šnorchlování. Pod mořskou hladinou zde můžete pozorovat nejrůznější pestrobarevné rybky.


Foto: Sanya Bay  Autor: Ryan McLaughlin

Na ostrově máte možnost podniknout i zajímavou expedici do deštného pralesa v přírodní rezervaci Jianfengling. Ta ukrývá zachovalou a nedotčenou přírodu s charakteristickými obrovskými stromy, kapradinami a vinnou révou. Prales se stal útočištěm mnoha druhů živočichů - savců, ptáků i motýlů. Je ideální pro nenáročné výlety i pěší túry.

Hainan se v posledních letech stal lákadlem i pro vyznavače golfu, kteří si zde mohou zahrát na některém z dvanácti kvalitních a moderních hřišť. Do povědomí světové veřejnosti se Hainan dostal také díky konání volby Miss World. Ostrov je díky poměrně stálému počasí ideální pro celoroční dovolenou. Pouze během letních měsíců se mohou objevit silnější srážky, někdy doprovázené tajfuny.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 9 138 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko