Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čínské město Leshan - obří Buddha 1 200 let vsedě

Turistika v Číně dostává podivné rozměry. Až donedávna Číňané prakticky necestovali. Když, tak nanejvýš za prací nebo za rodinou. S tím, jak se zvyšuje jejich životní úroveň, učí se cestovat i za poznáním a za zábavou.

Turistických destinací je v Číně hodně a jsou většinou velmi dobře udržované. Ale nestačí. Číňanů je moc. Naštěstí si zatím většinou netroufají cestovat individuálně a průvodci čínských cestovních kanceláří nejsou vynalézaví, chodí jen po naučených cestách, takže cizinec, který se nechce prodírat davem, snadno nachází únikové trasy. Jednu takovou vám nabídneme.

Leshan je dnes stotisícové město v provincii Sichuan. Protéká jím líná řeka Min a divoká řeka Dadu, po které se dříve plavilo dřevo vytěžené na svazích západosichuanských hor. Na ostrohu proti soutoku obou řek stojí od nepaměti klášter. V 8. století pojal jeden z mnichů tohoto kláštera myšlenku vytesat ve skále proti soutoku obří sochu Buddhy, která bude ochraňovat plavce na Dadu. Dílo započal v roce 713, dokončeno bylo o 90 let později. Dnes je tato 71 m vysoká socha Buddhy nejvyšší vytesaná socha na světě (v Afghánistánu donedávna byly dvě ještě o poznání větší, ale ty muslimští fanatici zničili) a stala se prvořadou turistickou atrakcí. Turističtí průvodci nezapomínají uvést, že Buddhovy ušní boltce, stejně jako palce u nohou, měří 8,5 metrů a na jeho 1,5 m velkých nehtech můžete posvačit.

Čínské město Leshan

Většina návštěvníků vchází do areálu Velkého Buddhy severní branou. Vystoupá po příkrém zalesněném svahu nad řeku a ocitne se na plošině ve výšce Buddhovy hlavy. Plošina je plná turistů, čínských i cizích, kteří se snaží protlačit na schodiště vytesané ve skále po pravé ruce nešťastného Buddhy. Dav se musí nejdřív vtěsnat do chodbičky sestavené z několikrát sem tam zalomeného zábradlí, aby se před nástupem na schodiště usměrnil. Pokud se vám podaří protlačit až ke schodišti, čeká vás 70 m dlouhý sestup na terasu nad řekou, kde se ocitnete u nohou Buddhy. A potom stejně dlouhý výstup po schodišti vytesaném podél Buddhovy levé ruky, a to všechno uprostřed strkajícího se a hlučícího davu.

Čínské město Leshan

Je to martyrium, které kupodivu většina turistů podstupuje. A při tom stačí poodejít několik kroků stranou a ocitnete se v nádherné subtropické přírodě na cestičce mezi elegantními pavilonky, kam téměř nikdo nechodí. Dostanete-li se až k jižní bráně a jste-li schopni domluvit se s hlídačem, ochotně vás pustí ven se slibem, že vám při zpáteční cestě uzná už jednou proštípnutou vstupenku. Stačí ještě sejít k řece, projít rybářskou vesničkou a ocitnete se na mostě, který spojuje areál Velkého Buddhy s ostrovem, na kterém stojí klášter Wuyousi. Kromě mnichů a několika turistů, kteří podobně jako vy hledají klid a samotu, tam nikdo není. Klášter pochází stejně jako Velký Buddha z doby dynastie Tang. Kromě jiného tam najdete svatyni se sochami 1 000 lochanů (buddhistických svatých) v životní velikosti, ale především jímavou a inspirativní atmosféru danou harmonií štědré přírody s dílem dávných stavitelů.

Čínské město Leshan

Při cestě zpátky, hned za mostem, najdete skutečný poklad: hrobky z období východní dynastie Han, tedy hrobky cca 2 000 let staré. Už v době dynastie Han se v oblasti Leshanu těžily a zpracovávaly kovy. Díky výhodné poloze se Leshan stal i významným obchodním centrem a bohatl. Místní obyvatelé věřili, že jejich zemřelé čeká posmrtný život, jehož kvalita bude dána množstvím a hodnotou předmětů, které s nimi pohřbí. Proto budovali rozsáhlé jeskynní komplexy, do kterých kromě rakví ukládali jednak nejrůznější předměty, jednak sošky a obrazy znázorňující nebožtíkovy oblíbené činnosti, zpodobnění jeho žen, přátel, oblíbených zvířat apod. Podle vysvětlivek, které u hrobek najdete, jsou podobných jeskyní v oblasti Leshanu tisíce a jsou významným zdrojem poznání života obyvatel této oblasti v období dynastie Han. Hrobky, jež se nacházejí u mostu ke klášteru Wuyousi, jsou dobře udržované a snadno přístupné.

Čínské město Leshan

Na východ od mostu vede cesta k Parku tisíců buddhů, což je lokalita vybudovaná zcela nedávno. Čína, která se prezentuje jako největší buddhistická země a protektor všech buddhistů, vyzvala před pár lety vlády jednotlivých buddhistických zemí, aby v tomto údolí umístily repliky významných buddhistických soch nacházejících se na jejich území. Vznikl pozoruhodný areál, ve kterém je soustředěno na 3 000 replik významných buddhistických soch z celé východní Asie. Areálu vévodí 170 m dlouhá socha Buddhy v pozici, ve které odešel do nirvány.

Až si prohlédnete všechny skvosty, které jste nalezli za jižní branou areálu Velkého Buddhy, můžete se posilnit v rybářské vesnici. Skončíte-li s procházkou v pozdním odpoledni, máte naději, že velké cestovní kanceláře už spěchají na večeři a schodiště kolem Velkého Buddhy bude prázdné. Pak si ho v klidu můžete projít i vy.

Čínské město Leshan

Text a foto: Ivana Bakešová, China Tours 
- PR článek -

Článek byl zobrazen 4 183 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko