Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wuhan opatruje předměty z hrobky markýze Yi

Provincie Hubei patří k nejzápadnějším provinciím střední Číny. Jejím hlavním městem je Wuhan ležící na Dlouhé řece. Vznikl spojením tří měst – Wuchang, Hanyang a Hankou a stal se prvním čínským městem, kde byla zahájena industrializace. Dnes je Wuhan obchodním a průmyslovým centrem s významným přístavem.

Zatímco Wuchang a Hanyang jsou starověká sídla, Hankou bylo vybudováno teprve v roce 1861 jako přístav pro mezinárodní obchod. Průmyslová tradice tedy sahá do 19. století, tehdy zde začaly vznikat první železárny a ocelárny. V současnosti převažuje průmysl hutnický (jeden z nejvýznamnějších v Číně), strojírenský, textilní, chemický, elektrotechnický, sklářský, potravinářský a další. Wuhan byl v roce 1911 navíc dějištěm prvního povstání, které mělo za následek pád dynastie Qing a vytvoření Čínské republiky. Od roku 1927 bylo město v rukou nacionalistické strany Kuomintangu a v roce 1937 se stalo také přechodným sídlem kuomintangské vlády. V letech 1938 – 1945 byl Wuhan okupován Japonci, v roce 1949 nakonec obsazen komunisty.


Autor: Dan Forys

I když je Wuhan spíše průmyslovým městem, najdete zde i četné historické památky a muzea. Právě zde je dokonce jedno z nejlepších čínských muzeí a tím je Muzeum provincie Hubei, které je situováno na břehu jezera Donghu. Muzeum opatruje předměty nalezené v roce 1978 v hrobce markýze Yi, který byl v období válčících států významnou osobností. Zemřel v roce 433 před Kristem a pochován byl společně se svými konkubínami, psem, tisícovkou bronzových, kamenných a dřevěných předmětů. Nejzajímavější je však sbírka bronzových zvonů, z nichž každý při úderu vydává dva tóny.

V sousedství muzea stojí Maova vila, která sloužila v letech 1960 až 1974 jako útočiště Mao Ce-tunga. Ten v ní pobýval během prvních let Kulturní revoluce. Vila je umístěna v prostorné zahradě a návštěvníci si dnes mohou prohlédnout obytné prostory, zasedací místnost, protiletecký kryt a plavecký bazén. Ve čtvrti Wuchang, jižně od Dlouhé řeky, se nachází pavilon Žlutého jeřába, jež je přesnou replikou stavby z 3. století, která byla zničena během požáru v roce 1884. Padesát metrů vysoký pavilon je krásnou ukázkou stylu typického pro období Qing.

Ve východní části kopce Sheshan se nachází taoistický chrám Changchunguan s lékárnou, kde je možné získat léčivé bylinky nasbírané v okolí. Směrem na jih je červená cihlová budova zvaná Hongge, která během povstání v roce 1911 sloužila jako Ústředí vojenské vlády provincie Hubei. V roce 1957 byl komunisty přes Dlouhou řeku vystavěn 110 metrů dlouhý most. Roku 1995 byl nedaleko něj vybudován další novější most.

V průmyslové čtvrti Hanyang se nachází velká spousta zajímavostí, které jsou soustředěny především okolo Guishanu – Želvího kopce. Na Guqintai neboli Loutnovou terasu přicházel pravidelně hrávat legendární hudebník Bo Ya. Ve východní části kopce se podařilo dochovat dvě hrobky. V jedné je uložena He Jingyu (1895 – 1928) – první žena, jež byla jednou z vůdčích osobností komunistické Číny. Druhá hrobka ukrývá ostatky polomytického hrdiny Lu Sua, který žil v mnohem dřívější době. Byl generálem království Wu v období Tří království.

V západním Hanyangu vyrostl v období Qingů buddhistický chrám známý jako Guiyuansi. Ten opatruje několik starobylých památek, včetně sochy Buddhy z dynastie Severní Wei. Nejvíce se však proslavil síní, v níž jsou uloženy sochy asi 500 arbatů, které byly vytesány ve 20. letech 19. století. V hlavní síni si pak můžete ještě prohlédnout sochu Buddhy vytesanou z jediného kusu nefritu. Čtvrť Hankou se může pochlubit zajímavými stavbami, které jsou krásným příkladem koloniální architektury evropského stylu. Ty nejúchvatnější domy naleznete v ulicích Yanjiang Dadao  Jianghan Lu. Také stará celnice byla postavena v novorenesančním duchu, budova má nádherný portikus z šedého kamene a doplňují ji korintské hlavice.

- jap -

Předchozí články z Číny:
Kanton – brána čínského jihu
Yangzhou – město soli
Lantau Island
Guiyang zahalený do mraků
Tianjin

Článek byl zobrazen 9 740 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko