Peking - informace o městě
Peking, hlavní město Čínské lidové republiky, se se svými 14 miliony obyvateli řadí mezi největší města světa. Již po staletí se pyšní přízviskem „císařská metropole“ – ve 13. a 14. století byl sídlem mongolské dynastie Yuan, a v období Zakázaného města v něm vládli císaři dynastií Ming a Qing.
Současný Peking je kombinací moderního a starého města. Pravoúhlá síť ulic moderního Pekingu obepíná Zakázané město v jeho jádru. Starý Peking pak tvoří chrámy, paláce a historické uličky zvané hutongy. Dnešní Peking je centrem moderní Číny, kde jsou patrné veškeré její rozpory – žijí zde boháči, moderní mládež i žebráci. Je rovněž sídlem komunistického režimu, jehož myšlenky a názory se odtud šíří do celé země. Vláda se snaží udělat z Pekingu reprezentativní a bohaté město, proto se zde neustále budují gigantické stavby a mrakodrapy. Takový rychlý vývoj má však za následek ničení tradičních staveb, které musí uvolňovat místo moderní zástavbě. Doslova stavební šílenství propuklo před rokem 2008, kdy se v Pekingu konaly XXIX. letní olympijské hry. V té době bylo vystavěno mnoho sportovišť, z nichž nejvýraznější je Národní stadion nazývaný Ptačí hnízdo, či Národní plavecký stadion známý jako Vodní kostka.
Foto: Národní stadion
Mnohem přitažlivější než moderní stavby, jsou v Pekingu stavby z dob dávno minulých. Hlavní zajímavostí megapole je Zakázané město, jehož oficiální název je Palácové muzeum. Jde o rozlehlý architektonický komplex, který je jakýmsi památníkem dynastické Číny. Komplex, který byl vystavěn v roce 1420, se stal na cca 500 let sídlem 24 čínských císařů. Jeho součástí byly chrámy, modlitebny, svatyně a paláce. V celém Zakázaném městě se nachází 9999 místností a areálu dominuje Síň Nejvyšší harmonie. V minulosti sloužila k přijímání návštěv a konání hostin. Do Zakázaného města odděleného od ostatních částí Pekingu mohutnými příkopy a hradbami neměli obyčejní občané povoleno vstoupit. Kdo zákaz porušil, byl popraven. Pro veřejnost bylo zpřístupněno až v roce 1949.
Foto: Zakázané město
Dalším významným místem v Pekingu je Náměstí Tian´anmen (Brány Nebeského klidu), kde se nachází mauzoleum vládce a diktátora Mao Ce – tunga. Ten zde v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Toto náměstí se však bohužel navzdory svému názvu v roce 1989 nechvalně proslavilo krvavým potlačením studentských demonstrací. Nespokojení občané Číny zastoupeni studenty a intelektuály se snažili vyvolat revoluci a svrhnout komunistickou vládu. Výsledkem však byla (podle odhadu čínské komunistické strany) smrt 200 až 300 lidí, neoficiální zdroje však udávají počet mnohem vyšší, údajně zde bylo zabito až tři tisíce lidí. Náměstí dominuje rudá Brána nebeského klidu s velkým obrazem Mao Ce – tunga. Brána je dnes jedním z nejznámějších pekingských symbolů. Dále se na náměstí nachází ještě Čínské národní muzeum, Velká síň lidu a pomník lidových hrdinů.
Foto: Letní palác
Pokud byste se z centra města vydali směrem na jih, narazíte na Tiantan – Chrám nebes. Tento chrámový komplex vystavěný za vlády dynastie Ming je nádhernou ukázkou tradiční čínské architektury. Hlavní chrám se tyčí do výšky 38 metrů a nazývá se Síň modliteb za dobrou úrodu. Turisticky atraktivní je Zeď ozvěn, jež vyniká skvělou akustikou. Součástí Tiantanu je také stavba nazývaná Oltář nebes, císařský Letní palác či Palác zdrženlivosti.
Foto: Chrám nebes
V 17. století byl v Pekingu vystavěn jeden z největších klášterů tibetského buddhismu světa. Lamaistický chrám Yonghegong, v němž dodnes žijí mniši, je nyní jednou z nejvyhledávanějších pekingských památek, která přitahuje zástupy ateistických návštěvníků. Dominantní stavbou je Pavilón desetitisíců radostí s 18 metrovou sochou Buddhy, která byla vytesána z jednoho kmene stromu. Díky svým úctyhodným rozměrům je socha dokonce zapsána v Guinessově knize rekordů.
Kdo by měl dost památek, může se vydat do moderní části Pekingu, kterou protíná obchodní třída Wangfujing. Ve dne i v noci zde pulzuje život a právě zde si často můžete připadat, že se snad ani nenacházíte v Číně. Jde o velmi komerční a nejméně čínskou ulici, která je lemována restauracemi, obchody, bankami i velkými nákupními paláci. Oblíbený je také večerní trh, kde si můžete pochutnat na mnoha velmi exotických gastronomických specialitách. Mezi všemi těmi obchody, stánky a moderními stavbami můžete narazit i na trochu historie – najdete zde například kostel sv. Josefa, který zdobí překrásné průčelí a tři kupole. Kostel by se svým vzhledem hodil spíše do některé ze zemí Latinské Ameriky. Za bujarým nočním životem plným hudby, tance, veselí a alkoholu můžete vyrazit do čtvrti Sanlitun.
V Pekingu byste neměli zapomenout navštívit ani hrobky mingských císařů Shisanling, kde je ke svému poslednímu odpočinku uloženo 13 z celkem 16 panovníků této dynastie. Hrobky jsou krásným příkladem císařské funerální architektury. Celkem 13 hrobek je rozeseto na celkem 40 kilometrech čtverečních pod horským hřebenem severně od města. Nejpůsobivější hrobkou je hrobka Changling císaře Yonglema (1360 – 1424). K hrobkám vede 7 km dlouhá přístupová cesta nazývaná Cesta duchů. Je lemována 36 kamennými sochami vojáků, úředníků, zvířat a mytických tvorů.
Koho zajímá umění, může se vypravit do Čínského národního muzea umění, které je zaměřeno na čínské i mezinárodní umění. V celkem třech podlažích se nachází 14 výstavních síní. Dalším neméně zajímavým muzeem je Pekingské přírodovědné muzeum, které uchovává asi 5000 exemplářů, které jsou rozděleny do sbírky paleontologické, botanické a zoologické. Obdivovat zde můžete nejen dinosaury a další pravěká zvířata, ale také exempláře mořských živočichů a ptactva. Neméně zajímavá je expozice věnovaná vývoji člověka. V suterénu muzea se nachází děsivá sbírka lidských ostatků, končetin, průřezů lidských těl a orgánů naložených v lihu. Tato prohlídka je tak jen pro silné povahy.
Ve dnech 9. až 17. dubna tohoto roku jsme se zúčastnili se skupinou asi třiceti lidí tematického poznávacího zájezdu „Malý okruh Čínou“, který zahrnuje návštěvu Pekingu a okolí, včetně Velké čínské zdi.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko