Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Xian - za Terakotovou armádou čínského císaře

V České republice asi není velké procento lidí, kteří by byli schopni něco říci o čínském městě Xian (český přepis Si-an). Ale už mnohem více jich někdy slyšelo o proslulé Hedvábné stezce. Obě místa přitom mají mnoho společného, přesněji řečeno, Xian býval východním koncem Hedvábné stezky. A nejen to, v mnoha dalších ohledech je to významné místo.

Xian má velmi bohatou historii, sahající od neolitu až do současnosti. Výrazné stopy tady zanechala dynastie Zhou (1045 – 256 př. n. l. ), do níž patřil i první císař sjednocené Číny, Čchin Š'-chuang-ti (259 – 210 př. n. l.). Ten nechal vyrobit jednu z nejúžasnějších čínských kulturně-historických památek, tzv. „osmý div světa“ – slavnou Terakotovou armádu. Umístil ji krátce před  smrtí do svého mauzolea východně od města. Císařovo mauzoleum a jeho armáda byly nalezeny v roce 1974 a staly se jednou z největších atrakcí v Číně vůbec. Město se mezitím značně rozrostlo, takže mauzoleum už neleží bokem, ale najdete jej na jednom z předměstí.

Další příznivé období zažil Xian také v 7. až 10. století během dynastie Tang (618-907), kdy díky zmíněné Hedvábné stezce mimořádně vzkvétal. Mísilo se zde mnoho kultur, náboženství a různých vlivů, to vše ve víceméně pokojném a všeobecně prosperujícím soužití. V těch dobách město patřilo mezi nejvyspělejší a největší na světě. A možná, že s odhadovanými 2 miliony obyvatel bylo tehdy vůbec největší. Později však Číňané začali provádět něco, co bychom dnes nazvali „opatření pro ochranu domácího trhu“. K tomu přidali rasovou politiku, kdy někteří cizinci museli být zřetelně označeni a od roku 836 byl kontakt s cizinci zakázán úplně. Tím toto úspěšné období skončilo a nastal úpadek, který ještě prohloubilo zemětřesení roku 904. Většina obyvatel se odstěhovala a město zpustlo.

Až v roce 1370, za dynastie Ming, byly postaveny nové hradby. Dochovaly se dodnes a patří mezi další významné památky města. S výškou 12 metrů a šířkou u základny 15 až 18 metrů byly sice mohutné, ale chránily město o rozloze pouhých 12 km2. Natolik se od zlatého věku smrsklo.

Pestrá minulost po sobě v Xianu zanechala obrovské množství památek. Jsou zde doslova stovky hrobek, pohřebišť a mauzoleí několika vládnoucích dynastií, velké množství chrámů, soch a řada dalších pozoruhodností. Turisty přitahují buddhistické stavby, nazvané „pagoda Obrovské divoké husy“ (rok 652) a „pagoda Malé divoké husy“ (rok 709), stejně jako muslimská čtvrť se svou Velkou mešitou (7. století). Zkrátka, památek je zde takřka nepřeberné množství a pouhý jejich výčet by byl nad rámec tohoto článku.

To však pořád není všechno, v Xianu jsou k vidění i jiné věci. Lépe řečeno v jeho okolí, kde najdete hned několik národních parků.

Spojením přírody, kultury a historie je potom hora Chua-šan (Květinová hora). Leží asi 100 kilometrů východně od Xianu, což už sice není úplně blízko, ale vzhledem k velikosti Číny jen kousek. Toto místo patří mezi nejposvátnější v Číně vůbec, alespoň tedy pro taoisty (kterých je v zemi většina – ačkoliv oficiálně jsou téměř všichni Číňané ateisté...). Na Chua-šan se nachází několik taoistických chrámů, místo se ale stalo známé zejména díky tzv. Srázu tisíce stop, kolem něhož vede údajně nejnebezpečnější stezka na světě, skládající se z dřevěných prken upevněných na kolmé stěně.

Město Xian a jeho okolí toho poutníkovi nabídnou opravdu hodně. Počítejte s tím, že turistů sem jezdí docela dost, což s sebou přináší kromě zlepšování infrastruktury i řadu negativních efektů. Ale návštěva zcela jistě stojí za to.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 3 873 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko